Тайландското правителство е започнало да предлага „елитни“ визи за пребиваване на заможни чуждестранни граждани, които ще им позволяват да живеят в страната срещу около 3 000 долара на година.
С този си ход тайландските власти има за цел да извлекат ползи от нарасналата несигурност по света относно границите между държавите и имиграцията.
Предлагат се седем различни пакета, като най-скъпият носи името Elite Ultimate Privilege.
Цената на този пакет е 60 000 долара за 20-годишно жителство, заедно с 600 долара годишно членска такса.
В цената е включена спонсорирана от държавата консиерж програма, която осигурява на членовете VIP достъп до държавните агенции, занимаващи се с въпроси относно имиграцията, шофьорските книжки и разрешенията за работа.
Правителството също така ще осигурява трансфер от летището, ежегоден здравен преглед в частна болница, както и спа процедури и посещения на голф игрища.
Специалната виза за жителство се издава от Thailand Privilege Card Company Limited, която е 100% собственост на Борда по туризма на Тайланд.
Прует Бубпакам, президент на програмата, е споделил пред Business Insider, че VIP жителите ще получават допълнителна помощ от правителството: „Ние се грижим за нашите членове. Можем да кандидатстваме за разрешение за работа вместо тях, както и за шофьорска книжка. Помагаме им да си извадят тези документи.“
Той очаква над 1 000 души да кандидатстват по програмата, която е насочена към пенсионери.
Някои от другите пакети предлагат петгодишна виза срещу 15 000 долара, която няма годишна такса и носи името Elite Easy Access, както и 10-годишна виза срещу 30 000 долара, която включва отстъпки за членове на семейството.
„Броят на хората по света, които искат да се сдобият с второ или трето жителство или гражданство, с цел увеличаване на възможностите за техните семейства, на фона на променящия се и несигурен свят, се увеличава рязко,“ казва Доминик Волек, ръководител за Югоизточна Азия на Henley & Partners – компания, която предлага консултантски услуги в областта на гражданството.
„Все повече правителства гледат на тези програми като на иновативен начин за стимулиране на икономическия ръст,“ добавя той.
Източник: profit.bg