Свобода всяка тука оставете

Как министърът на културата Вежди Рашидов пренебрегна и журналистическите, и човешките принципи.

 България заема 113-о място по свобода на медиите от общо 180 страни в новата класация на “Репортери без граници”, публикувана преди малко повече от два месеца. Страната за пореден път е най-ниско класираната държава – членка на Европейския съюз, и губи седем позиции в сравнение с миналата година. Тази седмица дойде поредното потвърждение, че си е заслужила мястото. Парадоксално, точно от министъра, в чийто ресор най-вече би трябвало да влиза гарантирането на свободата на словото – културния.

Вежди Рашидов реши да “поучава” един от водещите на сутрешния блок “Денят започва с култура” по БНТ – Георги Ангелов, за това как да се държи с управляващите и “да не иронизира държавата, на чиято ясла е и неговата заплата”. Поводът за острата реакция на министъра беше една от темите в предаването – дискусия за спорните поправки в Закона за културното наследство, в която експерти критикуват политиките по отношение на опазването на културното наследство и отправят обвинения и към ресорния министър.

Рашидов заяви, че в предаването е имало “клеветнически” изказвания по негов адрес и ще търси правата си със съд. “Изпълняваме ангажиментите си като независима обществена медиа”, отговориха от БНТ. В подкрепа на медиата Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ) веднага реагира и поиска незабавната оставка на Вежди Рашидов заради реплика, отправена към журналиста от БНТ. Апелът й намери място в онлайн и социалните медии, но беше пренебрегнат от много от централните вестници и телевизии. За “Труд” и “24 часа” например темата не съществуваше. bTV и “Дарик” пък се включиха чак след като скандалът се разрасна и стана ясно, че след сутрешния блок на БНТ един от коментиралите експерти – реставраторът Владо Руменов, е бил уволнен от Националната художествена галерия (НХГ) след 38 години стаж. Разбра се също, че освобождаването след критика към държавните политики не е прецедент – същото е последвало и за изкуствоведката Мария Василева, чийто временен договор в НХГ е бил прекратен след медийно участие на тема рушащите се къщи от времето на модернизма. След като двата случая се разпространиха в публичното пространство, а в социалните медии се организира протест срещу уволнението на Руменов, Министерството на културата свика извънредна пресконференция, на която Рашидов заяви, че няма общо с казуса, и призова директорката на НХГ Слава Иванова да върне реставратора на работа.

Арогантното отношение на министъра на културата към журналистите с неудобни въпроси пролича и на пресконференцията. “Вие добре ли сте”, попита Рашидов репортерка от “Дневник” след запитването дали е вярно, че уволнението на Мария Василева е станало след натиск от министерството. И продължи: “Смятате ли, че един министър се забавлява с всеки портиер?” Да перифразираме сатирика Радой Ралин – не се страхуваме от министъра на културата, а от културата на министъра.