Свалиха Дилма Русеф!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Мишел Темер е новият президент на Бразилия.

Дилма Русеф бе свалена от поста си – президент на Бразилия. Сенатът гласува в сряда вечерта българско време и произнесе окончателната си присъда – импийчмънт. 61 депутати са гласували “за” отстраняване на президентката с български произход, а 20 – против.

Резултатът бе предизвестен, съобщиха западни медии. “Шансовете за импийчмънт са 99%”, каза часове преди вота професорът по политология Адриано Кодато от университета в Парана.

Преди гласуването Русеф първо бе изслушана от сенаторите, след което те пристъпиха към обсъждания, продължили повече от 16 часа.

“Обвиненията срещу мен са несправедливи. Да осъдиш някого без достатъчно доказателства, значи да осъдиш невинен”, каза Дилма Русеф.

В същото време в градовете на Бразилия избухнаха размирици, тъй като привърженици на отстранената президентка заляха улиците.

Още преди края на дебатите бразилски медии съобщиха, че мнозинството от депутатите в Сената ще подкрепят импийчмънта на държавния глава.  В горната камара на парламента заседават 81 души. За окончателното отстраняване на Дилма Русеф трябваше да гласуват най-малко две трети от депутатите, или 54-ма от тях. При успешна процедура по импийчмънт поста на държавен глава отива при вицепрезидента Мишел Темер, който до момента изпълняваше временно длъжността. Той ще остане на власт до изборите през 2018 г.

Дилма твърди, че действията срещу нея са “държавен преврат”, оркестриран именно от Темер. Русеф беше временно отстранена от поста, след като през май Сенатът гласува с 55 срещу 22.

Първата жена – президент на Бразилия, бе обвинена във финансови злоупотреби като използване на държавни пари за втората ѝ президентска кампания, както и за нарушаване на закона за бюджета. Замесиха името ѝ и в корупционния скандал “Петробраз”. Привържениците ѝ са категорични, че е жертва на политически репресии.

Бразилският сенат реши след процеса по импийчмънт на президента Дилма Русеф да проведе още едно гласуване, посветено на политическото бъдеще на отстранения от власт държавен глава, предаде Интерфакс, цитирана от „Фокус“. 42 сенатора са гласували за това Русеф да има правото да заема в бъдеще държавни длъжности, 36 са гласували срещу, а трима са се въздържали.

По-рано се съобщаваше, че след импийчмънта тя няма да има правото да заема през следващите осем години, каквито и да е държавни длъжности.

Все още не е известно кога Русеф ще напусне президентския дворец на страната.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]