Студентите по редица специалности, сред които право и медицина, няма да имат право да получават европейски стипендии за успех. Те ще могат да се борят само за стипендии за специални постижения в съответната област.
Причината е, че според новия проект „Студентски стипендии – фаза I“ стипендии за успех ще получават само студенти в специалности от т. нар. приоритетни професионални направления.
Медицината не е сред тях, защото едновременно има и търсене от студентите, и реализация след завършването.
Това е изискване благодарение на чието спазване успяхме да увеличим сумата за стипендии почти три пъти, подчерта вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на пресконференция днес.
Приоритетните за икономиката професионални направления бяха определени през март тази година от Министерския съвет по предложение на министъра на образованието. Те са следните:
1. Теория и управление на образованието
2. Педагогика
3. Педагогика на обучението по …
4. Физически науки
5. Химически науки
6. Биологически науки
7. Науки за земята
8. Математика
9. Информатика и компютърни науки
10. Машинно инженерство
11. Електротехника, електроника и автоматика
12. Комуникационна и компютърна техника
13. Енергетика
14. Транспорт, корабоплаване и авиация
15. Материали и материалознание
16. Архитектура, строителство и геодезия
17. Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми
18. Металургия
19. Химични технологии
20. Биотехнологии
21. Хранителни технологии
22. Общо инженерство
23. Растениевъдство
24. Растителна защита
25. Животновъдство
26. Ветеринарна медицина
27. Горско стопанство
28. Теория на изкуствата
29. Изобразително изкуство
30. Музикално и танцово изкуство
31. Театрално и филмово изкуство
32. Военно дело
Стипендиите за успех са за семестъра, по 120 лева месечно, а за специални постижения – еднократни, по 200 лева. Студентите ще могат да кандидатстват за три такива в рамките на семестъра. Предвиденото финансиране по проекта, който обхваща летния семестър на настоящата учебна година и цялата следваща, е 26 милиона лева. Парите се отпускат по новата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Всички 51 висши учебни заведения имат право да се включат в проекта. Остава в сила изискването за минимален среден успех 4.00, което беше валидно през всяка от предишните години, в които се даваха европейски стипендии (от 2008 г.).
Кандидатстването започва на 10 май. До 30 май студентите могат да подават формуляри за кандидатстване за двата вида стипендии чрез сайта на проекта: http://eurostipendii.mon.bg/
Класирането се обявява на 21 юни в интернет страницата на проекта и по висши училища