Строителният бранш излиза на протест утре в София

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Утре (сряда) от 7:00 до 12:00 Камарата на строителите ще внесе подписка в подкрепа на бранша в Парламента. Техните желания ще бъдат посочени и в Президентството, и в Министерския съвет.Над 53 000 души са подкрепили подписката в защита на строителния сектор.

Илиян Терзиев, председател на Камарата на строителите в България: Ние настояваме за спиране използването на бранша за политически цели. Преустановяване на необоснованите и неподкрепени с доказателства публични твърдения за корупция и злоупотреби в строителството.

От браншовата камара твърдят, че атаките срещу тях са заради парите от Брюксел. Голямата битка е за 15 млрд. евросубсидии в следващия програмен период.

Илиян Терзиев, председател на Камарата на строителите в България: Много вероятно е целта на тези атаки да бъде дискредитиране или дори ликвидиране на български компании преди предстоящия старт на големите проекти по европейски програми и по този начин да бъде предоставен на чужди компании българския строителен сектор.

Друг голям проблем е сивата икономика. 20 000 са строителните фирми, които работят в България, от които само 5100 са официално регистрирани и плащат данъци.

Мирослав Мазнев, член на УС на КСБ: Разбирате какъв е мащаба, върху който се упражнява строителна дейност с нерегламентирани структури, които не притежават съответните специалисти, квалификация, а обектите, които се изпълняват, много често те са извън данъчните облагания и закони.

Според бранша, докато цените на строителството у нас не се повишат и качеството ще остане ниско. Най-евтината часова ставка за строителството в ЕС е в България – малко над 3 евро. За сравнение в Белгия тя надхвърля 43 евро за час.

От бранша настояват още за промени в Закона за устройство на територията и в Закона за обществените поръчки, чрез които отговорност за обектите освен строителите, солидарно да носят още инвеститорите и надзорниците.

Браншът, представляван от Камарата на строителите заяви, че ще бъдат докарани около 1000 машини в столицата. Представителите на строителния бранш изразят своето безпокойство от атаките срещу бранша и обвиненията за високи цени и безобразно качество на изпълнението, за корупционни практики и отклоняване на средства. Те са категорични, че това са неверни обвинения, отправени в публичното пространство от политически сили, без те да са подкрепени с доказателства, което се отразява тежко на авторитета на бранша.

КСБ настоява за спиране използването на бранша за политически цели, преустановяване необоснованите и неподкрепени с доказателства публични твърдения за корупция и злоупотреби в строителството. „Не желаем да бъдем използвани за политически цели и предизборна агитация“, заяви председателят на Управителния съвет (УС) на КСБ инж. Илиян Терзиев.

Браншът иска и промени в законодателството – Закона за устройство на територията и Закона за обществените поръчки, както и въвеждане на отговорност за всеки участник в строително-инвестиционния процес. Друго искане е продължаване на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Депутатът от БСП Елена Йончева изрази подкрепата си за българските строители.

„Вярвам, че строителите подкрепят нашите искания за независима експертиза в европейска лаборатория на магистрални участъци, строени и ремонтирани през последните 5 години, какъвто е периодът на устойчивост. Това е начин да изчистим всяко съмнение в професионализма на българския строител. Те заслужават това“, заяви Йончева.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]