Псориазисът е хронично, незаразно кожно заболяване с неизяснена етиология.
Съществуват различни методи на лечение, намаляващи тежестта на симптомите и подобряващи качеството на живот на пациента. В България честотата на заболяването е от 1 до 3 процента от населението. В Световния ден за борба с едно от социалнозначимите заболявания – псориазиса. Разговаряхме с д-р Весел Кантарджиев – ръководител на Клиниката по дерматология на ВМА.
– Д-р Кантарджиев, какви са причините за появата на псориазис?
– Етиологията на псориазиса е неизяснена, като е установено наследствено предразположение. Възпалителният процес и участието на имунната система заемат основна роля в патогенетичните механизми. Влияние върху заболяването оказват климатичните фактори, травмата, употреба на алкохол и някои медикаменти. Причините са различни, като основополагащ е начинът на живот. Най-често псориазисът се развива в следствие на преживян емоционален стрес.
– Как се поставя диагнозата?
– В 21 век „златен стандарт“ за поставяне на диагнозата псориазис е вземането на биопсичен материал за хистологично изследване.
– Как се развива заболяването?
– В началото се появява червена окръглена плака, която в последствие задебелява и се покрива с белезникави люспи. Най-често засегнатите кожни участъци са лактите, коленете и скалпа. По-рядко псориазисът засяга ноктите и ставите – т. нар. псориатичен артрит.
– При всеки пациент ли псориазисът по кожата прераства в псориатичен артрит?
– Не е задължително. Едва около 30-34% са с оплаквания от болки в ставите. Въпреки това, при появата на подобни оплаквания, пациентите задължително трябва да се консултират с лекуващия ги лекар.
– А как се формират кожните лезии?
– Най-горният слой на кожата се състои от кератинизирали, мъртви клетки, които се подменят непрекъснато. Новите клетки се появяват в най-долния слой и постепенно се преместват към повърхността, като избутват надлежащите клетки навън. В псориатичната кожа този процес е значително по-кратък и базалните клетки се делят по-бързо. Кератинизиралите клетки не могат да отпаднат своевременно, което води до формиране на сквами. Заболяването протича хронично-рецидивиращо с подобрение през лятото и влошаване през зимата.
– И все пак – как се поддържа кожата?
– Хидратирането на кожата е сновната част от терапията. В по-тежки случаи се прилагат различни методи на лечение: облъчване с ултравиолетова светлина, в комбинация с псоралени или вани със соли, различни локални и системни средства. Болните от псориасис трябва да използват специални измиващи средства с подходящо рН. Ваните с масла и соли подпомагат оздравителния процес, чрез премахване на сквамите и потискане на възпалението.
– Докторе, има ли лечение псориазисът?
– Подходът към пациентите с псориазис е строго индивидуален, комплексен и зависи изключително от възрастта, пола и степента на засягане на кожата и ставите. За съжаление, все още не е открито лекарство, което да излекува напълно това заболяване. Във ВМА разполагаме с широк набор от възможности, включително най-новите биологични продукти, които се отпускат след преминаване през комисия за включване на лечение с биологичен продукт. Разполагаме и със сектор по фототерапия, през който преминават пациенти с лек до среден по тежест псориазис. Но най-важното е самият пациент да си обърне внимание и при наличието, дори на наченки на проблема, веднага да потърси специализирана помощ.
– Ако все пак тези оплаквания се неглижират, какви биха били последиците?
– Кожните прояви на псориазиса протичат с периоди на обостряне и ремисия. Но едно засягане на ставите може да доведе до напълно инвалидизиране на пациентите. В тази връзка апелът ми е да не се отлага посещението при специалист, за да няма тежки последици.
Източник: Novini.bg