Въпреки множеството сигнали на родители, които изразяват опасения относно предлаганата храна на децата им в училищата, ръководените от Кунева и Москов министерства на образованието и на здравеопазването не вземат никакво отношение. Снимки в социалните мрежи на филия с лютеница, наподобяваща японското знаме, предизвика възмущението на родителите и гнева им към институциите. Отговорът не закъсня, според експерт от РЗИ сиренето е поставено за украса, а не за наяждане. Къде е контролът от страна на здравното министерство в детските градини и училищата? Знае ли министърът на образованието с парите на данъкоплатеца какви имитации на здравословни храни се сервират в училищата? Това питат от Българската Агенция по Безопасност на Храните (БАБХ).
Подпомагането на храненето на децата от подготвителните групи и на учениците от I до IV клас в държавните и общинските детски градини и училища се осъществява съгласно Постановление на Министерски съвет от 2010 г. Средствата се осигуряват от Министерство на образованието и науката. Детските градини и училищата получават средствата за подпомагане на храненето въз основа на заявка до Министерство на образованието и науката. Храните предлагани в детските и учебните заведения трябва да отговарят на наредбите издадени от Министерство на здравеопазването – Наредба № 6 за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години и Наредба № 37 за здравословно хранене на учениците, където контролният орган по изпълнението на тези наредби са Регионалните здравни инспекции (РЗИ).
За приготвяне на храната се ползва Сборник рецепти за деца над 3 годишна възраст, който е утвърден и контролът по прилагането му е от Министерство на здравеопазването и Регионалните здравни инспекции. Може би е време сборникът да бъде преразгледан и пренаписан, споделят родителите и се надяват министерствата да вземат отношение за бъдещето на всички деца.