Сондата на НАСА „Джуно“ успешно влезе в орбита около Юпитер, съобщи Би Би Си. Това стана в 3,53 ч. по Гринуич (6,53 ч по българско време).
Решаващата маневра трябваше да продължи около час и половина. Целта беше сондата да намали скоростта си и да достигне планираната орбита около гигантската планета.
Всички действия бяха програмирани. Сондата е на автопилот и няма да има нужда от намеса от Земята, поясниха от мисията за контрол.
НАСА съобщи за щастливото събитие в Туитър:
„Успех. Джуно е в орбита около Юпитер и ще разкрие тайните на планетата“.
За успеха на маневрата по позициониране в орбита „Джуно“ подаде трисекунден радиосигнал.
Предстои апаратът да обиколи планетата 37 пъти през идните 20 месеца. Джуно ще бъде космическият кораб, който се е доближил най-близо до Юпитер. Той ще надникне през облаците на планетата от само 5000 километра височина от повърхността, пояснява БТА.
Мисията на „Джуно“ е да проучи всичко свързано с Юпитер – известен като Краля на планетите. Смята се, че Юпитер е първата планета, формирала се в Слънчевата система и че вероятно тя е „уловила“ много елементи и газове, останали след раждането на Слънцето.
Изследователите се надяват, че благодарение на мисията на „Джуно“ те ще могат образно казано да се върнат назад във времето и да изучат формирането не само на Юпитер, но и на цялата Слънчева система.
На борда на апарата има множество прибори, с които сондата ще измерва водата в атмосферата на планетата.
„Джуно“ също така ще състави карта на магнитните и гравитационните полета на Юпитер с цел събиране на данни за ядрото му и ще направи измервания на състава, температурата и облаците на Юпитер. Сондата ще проучи и как магнитната сила въздейства върху атмосферата.
Последната космическа мисия до Юпитер беше отпреди повече от 2 десетилетия. Тогава сондата „Галилей“ орбитира отдалеч около Юпитер и сега „Джуно“ ще се опита да намери отговор на редица въпроси, останали неизяснени на времето.
Първи апарат, преминал край Юпитер (през 1973 г.), обаче е корабът „Пионер 1“.
„Джуно“ пътува близо пет години и измина 2,8 милиарда километра. Общата стойност на проекта е 1,1 млрд. долара.