Новата мисия на датския урбанист Ян Геел е да се пребори хората в нашата столица да имат повече права от автомобилите.

Ян Геел завършва архитектура в датската Кралска академия на изящните изкуства през 1966 г. Жени се за психоложка и бързо загърбва правилата на модернизма, на които е обучаван доскоро. “Тя и приятелите й постоянно ме питаха защо архитектурата не се занимава с хората, а само с някакви чертежи. Тогава ми стана ясно с какво трябва да се занимавам”, казва архитектът за този период. Следват изследванията “Животът между сградите”, “Обществено пространство, обществен живот”.

Геел създава собствени методологии за наблюдение на хората в градовете и се превръща в едно от най-значимите имена в урбанизма. Изследвал е трафика и публичните пространства в Лондон, работил е върху трансформацията на Манхатън към повече пешеходни пространства, създавал е стратегии за по-високо качество на живот в Мелбърн, Москва, Токио и над 200 други градове.

Геел беше в България по покана на главния архитект на София Здравко Здравков, но и да представи книгата си “Градовете за хората”, издадена от “Жанет 45” и като лектор на One Architecture Week в Пловдив.

“Няма божие правило, което да гласи, че трябва да правим автомобилите щастливи. Всички си мислим, че това колко трафик има в един град е божи постулат. Изобщо не е така.” Ян Геел говори ведро и с чувство за хумор, въпреки че вече дванадесети час е на крак.

Датският архитект е в София, за да представи книгата “Градове за хората”, която току-що излезе на български език, и да сложи началото на работата си с главния архитект на София Здравко Здравков, по чиято покана е тук.

Геел пристига в един от онези особени октомврийски дни, в които краят на лятото се усеща рязко. Падащите жълти листа отмиват и последния цвят от улиците, а хората са се натъпкали в автомобили, автобуси и задръствания, за да се скрият от дъжда. След 20 ч., когато свършва и лекцията на датския архитект, навън почти няма хора и това вероятно ще продължи до март следващата година.

jan_gehl_2006

Думите на архитекта обаче те изпращат в друг свят. Геел е инвестирал повече от 50 години от живота си в това да осмисля грешките в градската среда, които карат хората да се затварят в колите и домовете си. И да предлага решения как те да излизат повече навън, да се срещат и разхождат, и да карат велосипеди.

През това време той се е превърнал от архитект в социален изследовател, философ и визионер. Посланието му не е “ядрена физика”, както той сам казва. Простата идея на Геел е, че ако направиш улиците и площадите приветливи, те ще се изпълнят с хора.

Сега мисията му е София. През седмицата Столичната община покани архитекта да работи по “дългосрочна визия за подобряването на градската среда и развитието на София като зелен град”. Общинският съвет вече гласува създаването на такава стратегия, която трябва да е готова след година. Дали София наистина ще стане град за хората, разбира се, зависи и от това как визията на Геел ще се приложи на практика. И от стотици малки стъпки в годините след това…

Следвайте ни в социалните медии