Каталуния ще обяви независимост до дни, каза лидерът на автономната област Карлес Пучдемон в интервю за Би Би Си, цитиран от Ройтерс.
Тази стъпка ще бъде предизвикателство към Мадрид и опит за осъществяване на волята, изразена от каталунците на забранения от испанските централни власти референдум в неделя, отбелязва Ройтерс.
Пучдемон каза, че правителството му „ще действа в края на тази седмица или началото на следващата“.
Запитан какво ще направи, ако испанското правителство се намеси и поеме контрол върху управлението на Каталуния, Пучдемон отговори, че това би било „грешка, която променя всичко“.
Регионалният лидер допусна възможността Каталуния да обяви едностранно независимост от Испания в неделя, след като въпреки силовите мерки на полицията, каталунците гласуваха и 90 процента от тях подкрепиха отделяне на областта.
Референдумът, обявен от Мадрид за незаконен, хвърли страната в най-тежката конституционна криза от десетилетия, пораждайки опасения от улично насилие.
Общо 700 000 души са участвали във вчерашните протести в Барселона срещу полицейското насилие, съобщи общинската полиция, цитирана от Франс прес.
Говорител на кметството уточни, че цифрата включва всички протестни прояви в града следобед и вечерта.
Испанският крал Фелипе Шести заяви, че каталунските лидери са нарушили законите на държавата и са проявили недопустима липса на лоялност, предаде Ройтерс.
В излъчено от телевизията обръщение към нацията кралят обвини каталунските ръководители, че рушат демократичните принципи и създават обществено разделение в Каталуния.
Безотговорното поведение на каталунските лидери подкопа социалната хармония в Каталуния. Днес каталунското общество е разединено и в конфликт, каза монархът в речта си от двореца, два дни след забранения от Мадрид референдум за независимост в автономната област.
Кралят предупреди, че това поведение застрашава стабилността в Каталуния и в цяла Испания, посочва Франс прес.
Фелипе Шести подчерта твърдата обвързаност на испанската корона с испанската конституция и с демокрацията и своята обвързаност като крал с единството на страната.
Той увери каталунците, че могат да разчитат на пълна подкрепа от останалите испанци, отбелязва ТАСС.
Монархът заяви, че държавата трябва да осигури спазване на конституционния ред и върховенството на закона в Каталуния, отбелязва Асошиейтед прес.
„Отговорност на легитимните държавни власти е да гарантират конституционния ред и нормалното функциониране на институциите, зачитането на правовата държава и автономията на Каталуния“, заяви в необичайно острото си изявление кралят.
По силата на член 155 от испанската конституция, който никога досега не е бил използван, правителството може да задължи дадена област да спазва конституционните си ангажименти, ако тя ги нарушава или „накърнява тежко държавните интереси“, отбелязва Франс прес.
„Той знае, че повече не е наш крал. Говори така, сякаш ние не сме част от Испания“, реагира 49-годишна възпитателка в Барселона, където около 700 000 души протестираха вчера срещу полицейското насилие по време на референдума.
Испания преживява най-тежката си политическа криза от февруари 1981 г., когато предавано по телевизията обръщение на крал Хуан Карлос – бащата на Фелипе Шести – бе решаващо за предотвратяването на опит за военен преврат, припомня АФП.
Източник: БТА