Случаят с Руби. Тя била на 14 години, когато сестра ѝ избягала с приятеля си

Тя била на 14 години, когато сестра ѝ избягала с приятеля си. Тогава родителите ѝ се зарекли да не допуснат това да се случи и с Руби.

“Отведоха ме в Бангладеш и ме омъжиха за човек, който беше два пъти по-възрастен от мен”, разказва момичето. То останало 11 месеца в азиатската страна, пише “Дойче веле”.

“Измъчваха ме почти една година, постоянно ме изнасилваха – групово”, допълва тя.

Родителите ѝ казали, че ако иска да се върне във Великобритания, трябва да забременее. Така и станало. На британска земя обаче момичето се опитало да сложи край на живота си. И едва тогава в случая се намесили лекари. А всъщност властите трябвало да реагират много по-рано. Те са имали информация, че родителите на Руби са склонни да упражняват домашно насилие.

Например, ако в случай на нарушаване на обществения ред са замесени две враждуващи семейства, е твърде възможно зад това да се крие принудителен брак. Или пък, ако някое момиче започне да извършва кражби, също не е изключено да е едновременно и жертва – да е избягала от семейството си, защото е била в безизходица.

Великобритания е смятана за лидер в борбата срещу принудителните бракове в Европа. Но проблемът е огромен.

“Карма Нирвана” е организация, която се бори с него. Тя е почти секретна. От съображения за сигурност адресът на организацията се дава само на хора, които са си уговорили час със сътрудниците. На входната врата няма никакви указателни табели.

“Някои от потърпевшите, които се обръщат за помощ към “Карма Нирвана”, възприемат принудителните бракове като част от техните традиции, а не като престъпление”, разказва Прия Манота.

“Те смятат, че трябва да се подчиняват безропотно на семейството си, както и че не могат да отказват, когато ги женят принудително.” Затова на такива жени най-напред трябва да им бъде обяснено, че един сключен против желанието им брак не може да бъде част от тяхната култура или традиции.

Великобритания може да се похвали с най-добрите правни рамки в Европа, що се отнася до борбата срещу принудителните бракове: от 2008 там действа закон за защита на потърпевшите, а от 2014 принуждаването към брак се третира като престъпление. Оттогава годишно полицията разследва по над хиляда такива случая. Дотук обаче само три са завършили с присъди, два от които – през последните две седмици.

Наташа Рату много разчита на ефекта от тези присъди.

“Те излъчват важно послание – също и към извършителите, които трябва да си дадат сметка, че ако принуждават някого да се омъжва насила, това няма да остане без последици”, казва тя.

Следвайте ни в социалните медии