Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова изнесе реч в Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (ООН) на тема „Поддържане на международния мир и сигурност: унищожаване и трафик на културно наследство от терористични групи и в ситуации на въоръжен конфликт“.
По време на събитието Съветът за сигурност на ООН прие Резолюция за опазване на културното наследство, съобщава БГНЕС. „Оръжията не са достатъчни, за да победят войнстващия екстремизъм.
Изграждането на мира също изисква култура – изисква образование, превенция и предаване на културното наследство – това е посланието на тази историческа Резолюция“, заключи Бокова.
Събитието се проведе по инициатива на Франция и Италия и под председателството на Обединеното кралство. Генералният директор представи пред Съвета за сигурност предизвикателствата в областта, както и действията на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство.
„Заедно, ЮНЕСКО, ИНТЕРПОЛ, Службата на ООН по наркотиците и престъпността, митническите служби, частния сектор и музеите продължават да укрепват сътрудничеството си, координирайки нови действия“, каза тя.
Резолюция 2347 е първата по рода си приемана от Съвета за сигурност на ООН и фокусирана върху защитата на културното наследство. Единодушната подкрепа на резолюцията е признание на значението на опазването на културното наследството за мира и сигурността в света.
„Резолюцията отбелязва важна повратна точка в осъзнаване централната роля на културното наследство в съвременните конфликти“, заяви Бокова. „Това ясно показва как културното наследство за няколко години стана пряка цел на конфликта.“
Ирина Бокова припомни жизненоважната роля на Хагската конвенция за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт (1954 г.), както и Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г. за мерките, насочени към забрана и предотвратяване на незаконен внос, износ и прехвърляне на правото на собственост на културни ценности.