Славка тръгна на училище на 61 години

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

На 61 години Славка от Столипиново тръгна на училище. Сутрин ошета вкъщи, а в 13,30 часа влиза в ОУ „Пенчо Славейков” и сяда на чина.

Закрила коси с бяла кърпа, жената разгръща буквара с още 73 първолаци, които навремето не са учили буквите, но сега наваксват в 5 групи в школото по програма „Нов шанс за успех”.

На чина е удобно, а най-интересно е да гледа картинките по „Човек и природа” и „Човек и общество”. Щом за 600 часа изучат синтезирания материал по тези два предмета, български и математика, Славка и съучениците ще получат документ за завършен 4. клас.

„Реших да уча, за да мога да си пиша името – обяснява жената. – Където отивам, да мога да се оправя.” Досега усещала, че знанията липсват, като се наложи да попълни формуляр в общината. Това, че няма образование, не дало шанс и за хубава работа – 30 г. била чистачка.

Родила е 5 деца, на които сама е опора, понеже от 15 години е вдовица, пише „Марица“. Едва ли с документа за начално образование ще тръгне да търси работа на тия години, но се зарича да помага с домашните на внуците. А те са колкото цяла паралелка – 24.

През няколко стаи преподавателката Мария Илчева пише по бялата дъска примери за събиране с преминаване на десетица в час по математика. Да обучаваш възрастни е предизвикателство, признава тя.

Всеки от възпитаниците влиза в клас със своята житейска история. Покрай пазаруването се е понаучил на сметки, повече са затрудненията с българския.

26-годишната Катя Асенова на първия чин е една от отличничките. Тя кара първи клас едновременно с по-голямата си дъщеря, която е на 7 г. – Саанико. Като не знае да чете, Катя избрала името от испански филм по телевизията.

Сега щерката помага, понеже е с няколко месеца по-напреднала. Но и Катя вече знае да пише А, У, Е, И. Никога досега не е ходила на училище, омъжила се рано, завъртяла къща с мъж и две деца.

Майка навремето не я пратила на училище, но сега я подкрепя и даже гледа по-малката 4-годишна щерка, за да не пропуска Катя занятия. „Като ида на лекар, не знам нищо. Искам моите момичета, като станат на 18, да са грамотни”, казва окъснялата първолачка.

35-годишната Милка Димитрова пък влиза за първи път в класната стая, след като на 13 години се задомила, на 14 родила първото си дете, а на 30 станала баба. Едната дъщеря последвала нейния пример и сега Милка има внуче на 4 години. Другата обаче продължава да учи и вече е в 10. клас. Нея жената увещава да завърши средно образование, защото личният опит я е убедил колко е важно. В продължение на 6 г. работила в столовата на голяма фирма.

„Обаче като имаш диплома, е друго – хем по-лесно намираш работа, хем по-висока заплата ти дават, може даже и 1000 лева”, обяснява ученичката. И понеже вече не е дете, за да стои в училище, се кани да продължи с курс по професия, каквато възможност също дава програмата. В мечтите си се вижда един ден да върти цяла кухня като готвачка или поне помощник-готвач.

Залогът за 20-годишния Шаип от същия клас пък е да вземе шофьорска книжка и да си вади хляба зад волана. И него майка му не го пратила на училище. С брат му прекарали детството по улиците на Столипиново. Сега тя довела на крака по-голямото си момче и настояла да го запишат в курса по ограмотяване.

При много от курсистите има осъзнаване – самите те учат и покрай това засилват контрола върху децата да са редовни в клас, обяснява Деяна Стойкова, зам.-директор на ОУ „Пенчо Славейков”.

Школото вече е участвало в 4 етапа на схемата за обучение на възрастни. От 428 започнали 300 са завършили успешно 7. клас. Някои намериха работа, други са в чужбина, но пращат честитки за празници по имейла, разказва Стойкова.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]