Цените на акциите в Азия падат днес, след като нарасналите геополитически рискове накараха инвеститорите да потърсят сигурността на активи убежища, като държавните облигации, докато в същото време доларът получава подкрепа от очакванията за затягане на паричната политика на Федералния резерв.
Нарасналите рискове за конфликт не съвпадат с очакванията на пазарните наблюдатели за световната икономика, които вероятно са най-оптимистичните от години. Прогнозите са, че очакваните данните от Китай тази седмица ще покажат, че икономиката се представя добре.
Някои от съветниците на щатския президент Доналд Тръмп вчера се разминаха в становищата си по повод на това каква ще бъде политиката на САЩ по отношение на Сирия след въздушната атака от миналата седмица. В същото време държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън преупреди, че ударите са били предупреждение към други държави, в това число и Северна Корея.
„Геополитическите рискове ще продължат да възпират пазарите и тази седмица, въпреки че може да се появят възможности при някои отделни акции или сектори,“ смята Алекс Уонг, фонд мениджър в Ample Capital Ltd. в Хонконг.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчете трето поредно понижение днес и се запъти към триседмичното дъно, тествано в петък.
Щатски военноморски части ще се насочат към западната част на Тихия океан близо до Корейския полуостров като демонстрация на сила, е заявил високопоставен щатски държавен служител пред Reuters в събота, на фона на опасенията около напредъка на оръжейната програма на Северна Корея.
Корейските акции отчетоха най-големите понижения днес, като основният индекс падна до най-ниските си нива от средата на март, след като чужденци разпродаваха акции в шеста поредна сесия.
Хонконгският пазар днес записа ръст на фона на силното представяне на акциите на имотните и финансовите компании. Австралийските акции също отчетоха повишения, нараствайки с 0.7%, до близо двегодишен връх, на фона на по-високите цени на петрола и металите.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, нарасна до близо едномесечен връх от 101.30 пункта.
Само йената, която е считана за валута убежище в подобни несигурни времена, оказа известна съпротива на долара при нивото от 111.44 йени, след като докосна 110.11 в петък, което бе най-ниското нивото от 27 март насам.
Подкрепата за долара дойде от нарастващите лихви по щатските дъжавни облигации, на фона на повишените очаквания, че Федералният резерв ще вдигне лихвите през тази година.
Лихвате по 10-годишните щатски облигации бе на ниво от 2.38% днес, след като за кратко падна под 2.30% в петък за първи път през тази година.
Спот цеата на златото днес е 1 252.70 за тройунция. Цената скача с близо 5% в последния месец.
Цената на петрола остава висока при ниво от 52.36 долара за барел – на фона на рисковете, че конфликтът в Сирия може да да се разпространи и към богатите на петрол държави в Близкия изток.
Източник: profit.bg