fbpx

Скръбна вест! Почина Главиницкият епископ Йоан

389

От Светия Синод на Българската православна църква съобщиха, че на 22 февруари 2019 г., след продължило боледуване, във ВМА се е представил в Господа Главиницкият епископ Йоан.

Той е роден със светското име Стоян Костадинов Стойков на 29 ноември 1949 г. в град София.

Основно и прогимназиално образование завършва в родния си град. Средно образование завършва в Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски” на гара Черепиш. На 11 януари 1969 г. е постриган е за монах в Бачковския ставропигиален манастир „Успение Богородично” от Старозагорския митрополит Панкратий. През 1976 г. завършва Духовната академия „Св. Климент Охридски” в София. На 30 март 1969 г. е ръкоположен в йеродяконски чин в Бачковската ставропигиална св. обител „Св. Успение Богородично”. Пак там на 21 май 1971 г. е ръкополажен за йеромонах. На 01 март 1975 г. е назначен за протосингел на Старозагорска митрополия. На 01 януари 1976 г. е възведен в архимандритско достойнство в храм „Св. Николай Мирликийски”, гр. Стара Загора. На 01 юли 1978 г. е назначен за протосингел на Видинска митрополия. От 01 септември 1982 г. е назначен като зам.-ректор и ефимерий в Софийската духовна семинария на гара Черепиш. На 01 юли 1988 г. е назначен за началник отдел „Богослужебен” при Св. Синод, а от 27 февруари 1989 г. до 01 юли 1989 г. и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП „Св. Александър Невски”.

В периода от 01 декември 1991 г. до 22 декември 2006 г. е на специализация и командировка в Германия.

След завръщането си в България продължава да служи като началник отдел „Богослужебен” при Синодалната канцелария, считано от 01.02.2007 г., с възлагане да изпълнява задължението ефимерий при ПКСХП „Св. Александър Невски”.

По решение на Св. Синод е хиротонисан за епископ с титлата Главиницки на 30 ноември 2010 г. в ПКСХП „Св. Александър Невски“ и назначен за викарий на приснопаметния Варненски и Великопреславски митрополит Кирил. Такъв остава до 18 юли 2013 г. и след това е изпратен на послушание в Бачковската ставропигиална св. обител като епископ на разположение на Св. Синод.

По решение на Св. Синод от 20 септември 2014 г. бе послушание в Рилската ставропигиална св. обител.

Още статии в тази категория
Коментари
Зареждане...