Скоро компютрите ще могат да четат мислите ни и да ги превръщат в текст!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Технологията за разпознаване на гласа може да бъде полезна за диктуване на текст, когато нямаме възможност да го запишем сами.

Скоро обаче компютрите ще могат да разкодират мислите ни, превръщайки ги в реч или писмен текст, без да се налага да изричаме и дума.

Този вид технология звучи като научна фантастика, но учените вече разполагат с няколко варианта да я осъществят, сочи ново проучване.

Възможността компютрите да четат мислите ни би била особено полезна за неми хора, парализирани или такива с говорни проблеми.

Учените вече разкодират реч от сигнали, генерирани в мозъка ни, когато говорим или слушаме някого. Авторите на изследването твърдят, че има редица технологични методи за разчитане на невросигналите, базирани на метаболитната активност на невроните.

Друг вариант е да се засече електромагнитната активност на невроните, реагираща на речта.

Основният метод, посочен в проучването обаче, е електрокортикографията. Тази техника използва система мозък-към-текст, демонстрирана на пациенти, болни от епилепсия, които вече са имали електродни мрежи, имплантирани в мозъка. Експериментът успял да разшифрова невросигналите с голяма точност, но изискването за импланти в мозъка засега го прави неприложимо в масовия случай, пише Дейли мейл.

Учените са на мнение, че имат още много работа по проекта, но са силно обнадеждени.

По-рано през годината екип от университета в Роучестър успя да разработи компютърна програма, тръсеща мозъчна активност, свързана с определени думи, и на тяхна база да предсказва изречения преди те да са се оформили като мисъл. Програмата предсказала изреченията правилно в около 70% от случаите.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]