„Има моменти, в които си мисля колко би било грозно да ме принудят, и то при една демократична България, към второ изгнание“, коментира той.
Симеон Сакскобургготски заяви, цитиран от БТА, че е огорчен, че сега, в края на живота му, е подложен на изтезаване с измислени и фалшиви предпоставки.
Той посочи, че е най-огорчен от това, че все още не е направено нищо, за да бъдат открити тленните останки на баща му цар Борис ІІІ след поругаването на гроба му.
Българският монарх умира на 28 август 1943 г, а на 5 сепетмври е погребан в Рилския манастир.
Цар Борис III е единственият владетел, който не изпраща българските евреи в Германия, с което ги спасява от унищожаване. Умира на 28 август 1943 г. след едноседмично боледуване.
Причините за смъртта и до днес остават неизяснени.
Според слухове за смъртта на Борис III, царят е отровен по нареждане на Хитлер, за когото се знае, че е бил бесен след последната си среща с българския владетел и отказа на последния да предаде българските евреи и да изпрати войски срещу СССР.
Гробът му обаче се превръща в място за поклонение, което не се харесва на комунистическата власт. Заради това през 1946 г., по нареждане на комунистическите управници, останките му са ексхумирани и осквернени и тялото му е препогребано в малък параклис в парка на двореца „Врана“. През 1949 г. този параклис е взривен и заравнен.
След 10 ноември 1989 г. тленните останки на царя са търсени, но е открито само сърцето му, което се намира на гробното място в парка на двореца „Врана“. През 1993 г. то е препогребано на мястото на възстановения гроб в Рилския манастир.
На този гроб днес експремиерът се поклони по повод 75 години от кончината на баща си. Адрианополският епископ Евлогий и монаси от Светата обител извършиха панихида в централния манастирски храм.
Сакскобургготски дойде за панихидата заедно със съпругата си Маргарита. В храма се събраха бивши депутати от НДСВ и представители на монархически движения от цялата страна.