Ендометриозата е сравнително често срещан проблем сред жените. Тя се проявява скоро след първия менструален цикъл, но обикновено се диагностицира в зряла възраст, между 20 и 30 години и може да засегне женското плодородие.
Следователно, когато се опитвате да забременеете без успех, често жената започва да проучва и открива болестта. Около 50% от жените с ендометриоза имат безплодие.
Причините за ендометриозата все още не са напълно изяснени.
Според специалистите има няколко теории, които могат да обяснят причините за ендометриозата: генетични фактори, хормонални фактори, разпространение на клетките през лимфната система, остатъци от ембрионални клетки, между другото.
„Най-приетата теория е тази на ретроградна менструация. В тази ситуация кръвта, която тече обратно през маточните тръби по време на менструацията, се имплантира в споменатите места „, казват акушер гинеколозите.
Ретроградна менструация: възниква, когато кръвта на менструацията страда от рефлукс на тазовата кухина през тръбите. Тези ендометриални клетки се прикрепят към стените на органите на тазовата област и започват да растат.
Растеж на ембрионални клетки: някои клетки, обвиващи корема и тазовите кухини, могат да се превърнат в ендометриална тъкан, инициирайки заболяването.
Лоша имунна система: Недостатъците в имунната система могат да направят тялото неспособно да разпознае и унищожи ендометриалните клетки, които растат на грешното място.
Симптомите на ендометриозата могат да варират в зависимост от засегнатия регион. Болката в мястото, обикновено тазова болка, е един от първите симптоми, които се проявяват.
Ето кои са най-често срещаните симптоми:
Безплодие
Умора
Диария
Болки при сексуален контакт
Болки в менструалния цикъл
Болка при уриниране или евакуиране
Болка в долната част на корема или спазми, които могат да се появят в продължение на една седмица или две преди менструацията циклично.
Някои жени също имат промени в урината (болка при уриниране по време на менструация) и промени в червата (болка при евакуиране, слуз или кръв в изпражненията по време на менструация).
Потърсете медицинска помощ, когато почувствате първите симптоми на ендометриоза. Интензивната менструация, също не е нормална.
Има два вида лечение за ендометриоза: клинична или хирургична. Лекарят ще посочи най-подходящия според възрастта на пациента, тежестта на заболяването и желанието му да или не забременее.