Богатата Швейцария ще проведе в неделя референдум за въвеждане на безусловен базов месечен доход от 2500 швейцарски франка за всеки гражданин, независимо дали работи или не. Против инициативата са федералното правителство, бизнесът и синдикатите. Проучванията на общественото мнение показват, че предложението ще бъде отхвърлено категорично.
Швейцарците ще гласуват на поредния референдум, за да решат дали да подкрепят или отхвърлят идеята за въвеждане на безусловен базов месечен доход от 2500 швейцарски франка за всеки пълнолетен гражданин на страната, независимо дали работи или не. Поддръжниците на инициативата разпънаха най-големия плакат в света, признат от Книгата на рекордите Гинес, на един от централните площади на Женева, на който пише „Какво бихте направили, ако вашият доход е гарантиран?” Кампанията цели поправка в швейцарската конституция, която да задължи федералното правителство да осигури базов месечен доход на всички 8.3 милиона жители.
Че Вагнер – говорител на кампанията за въвеждане на базовия доход:
Човек иска да работи, нашето поколение не прави изключение. Но в много случаи виждаме нещастни и недоволни от своята работа хора. Те нямат истинска мотивация да се трудят. С въвеждането на безусловен базов доход можем да преформулираме икономиката и пазара на труда по начин, който ще позволи на хората да работят това, което искат и им доставя удоволствие.
Според инициативния комитет за организиране на референдума, част от финансирането на базовия доход може да дойде от социалните и пенсионни държавни фондове, а останалите – от приходи от икономическа дейност. Противниците на идеята обаче опонират, че тази мярка ще струва много пари и ще отслаби бизнеса и конкурентоспособността.
Натали Фонтане – член на Швейцарската радикал-либерална партия, противник на инициативата:
Говорим за много голямо количество пари, които вместо да насърчат хората да работят и да бъдат финансово независими, ще ги стимулират да не правят нищо. Това е против нашите ценности, против социалното единство.
Правителството, парламентът, бизнесът и синдикатите също се обявяват против това предложение с мотива, че ще застраши социалната система на алпийската държава.
Вероник Полито – член на синдиката Uniа:
Все още се борим за въвеждане на минимална заплата от 4000 швейцарски франка, която да бъде заложена в колективните трудови договори, но не можем да го постигнем. Безусловният базов доход се очаква да замени част от заплатата, което означава, че работещите ще получават по-малко пари, което ще засегне най-малко ниските и средните доходи.
Синдикатите смятат, че с бедността трябва да се води борба, като се създават работни места и като се плаща достойна заплата, а не да се изплаща еднакъв за всички безусловен базов доход.
Според проучвания на общественото мнение, инициативата ще бъде масово отхвърлена. Към настоящия момент едва около 25% от избирателите казват, че са склонни да я подкрепят.
Източник: Екип Нюз