Шумен се готви за международните хорови празници, единствени в България

Над 300 изпълнители ще представят уникален сценичен продукт

  • Кметът Любомир Христов, зам.-кметът Найден Косев, Павлинка Марчена и Деница Узунова представиха днес организацията за фестивала.

Шумен става домакин на ХХIV-те Международни хорови празници “Добри Войников”, които се откриват на 6 април. Около 350 хористи, диригенти, пианисти и официални гости се очакват в Шумен, съобщиха днес организаторите на проявата от общината и Обединен детски комплекс.

Това издание на фестивала е посветено на 45 години от създаването на хоровите празници и 85 години от рождението на проф. Венета Вичева, която става инициатор на културната проява през 1971 г.

В предстоящото културно събитие ще участват шест български хорове и три чуждестранни. Изпълнители от Шумен, Пловдив, Варна и Бургас, както от Унгария, Румъния и Украйна ще превърнат музикалните дни в национално събитие.

Специално ще бъде участието на унгарския хор „Аурин“ към Музикалното училище на името на Золтан Кодай в Кечкемет. Поводът е отбелязването на 135 години от рождението на унгарския композитор и фолклорист, поради което 2017-та е обявена за Година на Кодай от Юнеско.

Официални гости на фестивала ще бъдат проф. Емил Янев – президент на  „Федерацията на хоровете на Европейския съюз“ и  председател на „Балкански хоров форум“. Проф. Теодора Павлович – завеждащ  катедра “Дирижиране” в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”, представител на България в Световния хоров съвет и член на Борда на Директорите на Световната федерация за хорова музика IFCM, ще пристигне в Шумен. Проф. Амброж Чопи от Словения – композитор и диригент, Жан-Пиер ван Авермаат от Белгия – генерален секретар на Федерацията на хоровете към Европейския съюз, д-р Галина Луканова – председател на Българския хоров съюз, Катрин Ренгли – директор на младежкия хоров фестивал в Базел, композиторите проф. Петър Льондев и Любомир Денев, поетесите Мария Донева и Мария Костадинова ще бъдат в Шумен.

 За първи път  и по случай 45-годишнината на фестивала ще се проведе Творческо ателие с хоровете, на което ще се подготви за изпълнение специално написаната за случая хорова творба. Кантатата „Синьо небе от мечти“ за хор и оркестър ще бъде уникален творчески продукт, в който ще участват над 300 изпълнители.

Кантатата ще се изпълнява на български език от наши и чужди хорове и Амброж Чопи от Словения ще дирижира световната премиера на Гала концерта. Той ще се състои на 8 април с участието всички хорове и Симфониета – Шумен.

Тази година за втори път ще бъде връчена награда за диригентско майсторство “Проф. Венета Вичева”

Фестивалът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Шумен и се провежда под патронажа на кмета Любомир Христов. Министерство на образованието и науката, Националния дворец на децата, Български хоров съюз, Балкански хоров форум, са съорганизатори. Ще се вкючат и доброволци от Шумен. Студенти и ученици от 11 и 12 клас ще станат преводачи през дните на празниците, те ще участват и в подготовката на дейностите.

Предвидените средства за фестивала са към 15 хил. лв. и са по-малко от финансирането през предходни години. Общинската администрация е предвидила средства и за издаването на летопис на два езика, посветен на годишнината от фестивала.

Следвайте ни в социалните медии