Селският Космодиск е чисто и просто един обикновен канап. Конопено въженце, което връзвате на кръста си и си стоите с него.
Конопът има противовъзпалителен, антибиотичен и дезинфектантен ефект.
Първите доказателства за употреба на конопа в медицината са открити в медицински текстове при археологически разкопки от 2737 г. пр. н. е.
Нашите предци са носели дрехи изработени от коноп – конопени ризи, чорапи, панталони, шапки, колани, престилки и други. Те рядко са страдали от някои от често срещаните в съвремието заболявания, като остеопороза, артрит, остеоартрит, гръбначни изкривявания, шипове, неврити.
Конопените семена са изключително богат на протеин, фибри, омега-3 мастни киселини (един от малкото открити растителни източници на омега-3), омега-6 мастни киселини и други.
Интересен факт е и, че конопените влакна имат способността да блокират 50 % повече ултравиолетовите лъчи, отколкото памука например.
Важно е да се отбележи, че между конопа и марихуаната съществуват известни разлики.
Терминът коноп се използва за означаване на влакната от стеблото на Cannabis Sativa.
Cannabis Sativa е сорт канабис, който се предпочита за тази цел поради дългите си стъбла (може да достигнат над 6 метра височина). Неговите влакна и семена се използват за целите на храненето, текстилната промишленост, масла и други.
Марихуаната е канабис (Cannabis Indica)
, който се отглежда за пъпките на растението, които съдържат психоактивни съединения.
Индустриалният коноп съдържа по-малко от 1% психоактивни вещества, докато марихуаната съдържа до 20 % и повече.
Разликата в съдържанието на психоактивни вещества се дължи на това, че промишленият коноп не се отглежда за производството на пъпките, в които са концентрирани тези вещества. Без пъпки, няма марихуана.
В промишленият коноп се съдържа канабидиол, който всъщност намалява ефекта на психоактивните вещества.
Принцип на действие на конопеното въже
Фините нишки на конопа притежават способността да повлияват биопотенциала на различните тъкани и органи, като редуцира излишното електричество натрупвано в резултат на увреждането на засегнатия орган или структура.
Действието на конопеното въже включва и механично въздействие върху рецепторите за допир, което подпомага оздравяването на тъканите.
Има т.нар ефект на паметта – пациенти, използвали конопено въже веднъж, съобщават, че при повторна употреба, ефектът настъпва по-бързо и с по-голям интензитет.
Показания и начин на употреба на конопеното въже
Конопеното въже се препоръчва за облекчение на болката при неврит, радикулит, дискова херния (дископатия), остеоартрит, остеофити (шипове), главоболие и други. Въжето се поставя върху болезненото място, под дрехите, без да се стяга. За максимално запазване на ефикасността на конопеното въже, е нужно то да се съхранява в сухи и проветриви помещения, при влажност не повече от 80 %. Въжето не бива да влиза в контакт с препарати за почистване, киселини, основи и други химически вещества с агресивно действие.
Ефективността на конопеното въже е около 1 до 2 месеца, след което е нужно то да се замени с ново. Отслабването на ефекта в известна степен е свързано с изтъняването и заглаждането на фините нишки във въжето.
Противопоказания
Приложението на конопено въженце не се препоръчва, ако страдате от кожно заболяване и не бива да се поставя върху участъци от кожата, по които има локални промени, включително обрив, бемки, пъпки, подутини и други.