Цветан Василев може да прилича на външен вид на комедийния образ Борат и това не е обида за него. Това гласи решението на Софийския районен съд, който се произнесе по дело, заведено от банкера беглец срещу политолога Антон Тодоров, пише „Телеграф“.Според иска, заведен от банкера беглец, той е почувствал „болки и страдания“ от „позорящи и неверни изрази“, които Тодоров е изрекъл по негов адрес в интервю за предаването на bTV „Лице в лице“. Изразите, накърнили честта на Василев, са: че „визуално приличал на Борат“, че е „секретен сътрудник на ДАНС“ и че е „гепнал 3 милиарда и 700 милиона“. По обясними причини мустакатият банкер, който в момента се укрива в Белград и чака решение за екстрадация в България, не се е явил лично в съда, а честта му са се заели да бранят Здравко Босаков и Калоян Петров, и двамата намесени в схемите на Василев, като първият е негов шофьор и охранител.

Според Петров, който признава, че гледа предаванията, посветени на банкера беглец и му ги свежда до знанието, героят Борат е „олигофрен“ и „палячо“ , неговият укриващ се в Белград патрон въобще не прилича на него. Пред съда Босаков пък се впуска в емоционални признания, че освен да кара лимузините на Василев те са приятели от 20 години, а също така и двамата са гледали предаването по интернет. Банкерът, срещу когото по това време има досъдебно производство за длъжностни присвоявания в размер на милиони левове и се издирва с Европейска заповед за арест, се притеснил какво ще си помислят приятелите му за него и дори след предаването много хора звънели да го питат дали изнесените твърдения са истина. От протокола обаче не става ясно за кои точно твърдения са го питали приятелите му, дали, че прилича на Борат, че е сътрудник на ДАНС или че е „гепнал 3,7 млрд. лв.

„Не е обидно, нито злепоставящо направеното от ответника сравнение на ищеца с актьора, респективно с героя от филма „Борат“. Видно от съдържанието на самия израз ответникът изрично е уточнил, че същото касае физическа прилика между актьора“, обаче гласи становището на съда. Също така дори и да е истина, че е сътрудник на ДАНС, това по смисъла на закона няма как да накърнява честта на банкера беглец или на когото и да било. Специално за ищеца е направен и езиков анализ на думата „гепнал“, според който тя означава „вземам“ по неконвенционален начин, чрез хитрост или без знанието на някого, но не се отъждествяват единствено с престъпна дейност.

Съдът преценява, че политологът Тодоров е изказал негативното си лично мнение по отношение на дейността на Василев, който по това време е собственик на банка с отнет лиценз, обвиняем и има Европейска заповед за неговия арест. Освен това през това време„същият получава публично негативна оценка за дейността си от политици, дипломати, финансисти и общественици“. А според съдебната практика „не е противоправно поведението при изказани мнения с негативна оценка, пряко или косвено засягащи конкретно лице, когато името му се коментира или се предполага във връзка с обществен въпрос, свързан с неговия пост, дейност или занятие“.
Съответно не само че Цветан Василев няма право да иска 20 000 лв. за обида от Антон Тодоров, но също така е осъден да плати разноските по делото в размер на 1200 лв.