Днес се проведе последното за годината събрание на Общински съвет-Варна. Както и друг път, отначало бе дадена думата на недоволни граждани. Те можеха да използват трибуната, за да се оплачат и зададат своите въпроси, като общинарите след това трябва да им отговорят писмено в съответния срок.
Запознат отблизо с проблемите на живущите в града и най-вече в квартал Аспарухово, репортерът на Спътник Николай Караколев взе думата и отправи своите въпроси към управниците на града.
„Знаем, че ВиК-Варна е смесено дружество и Община Варна има човек в управителното тяло на дружеството. В редакцията ни постъпиха десетки сигнали относно безброй аварии, спукани водопроводи и много други. Гражданите бедстват. Искам да ви попитам упражнява ли общината контрол върху ВиК, налага ли санкции?“
Николай Караколев припомни и случая, при който двама работници от дружеството взеха от възрастна жена 20 лв, за да й поправят водопровода. Те не само, че са взели противозаконно пари за своята работа, но са я свършили и некачествено. С това работниците са уронили двойно престижа на ВиК дружеството. След като СПЪТНИК написа статия за наглите водопроводчици, двамата върнаха 20-те лева на възрастната жена.
Караколев подчерта, че все още не е ясно дали работниците са наказани. Зам.-кметът Пенчо Пейчев лично обеща пред редакцията ни да даде отговор на този въпрос. До момента такъв не е постъпвал.
За да отговори на въпросите на репортера ни, думата взе председателят на варненския общински съвет Тодор Балабанов. Той обясни, че макар общината да е част от управителното тяло на ВиК дружеството, тя няма право да упражнява контрол върху него и да му налага санкции. Оказва се, че общината е безсилна пред своя изроден продукт от публично-частен характер. Единственото, според думите на Балабанов, което варненската община може да направи, е да извика на среща директорите и да им зададе въпроси.
Уникална община, уникална държава!
С протести или без, явно гражданите на Аспарухово не могат да принудят общината да им съдейства. Вероятно да си жител на злочестия варненски квартал, в който всеки ден няма ток и вода, се възприема като участ от избраните управници. Аспаруховци бяха подготвили протест срещу постоянното спиране на тока и водата, но го отмениха, заради трагедията в Хитрино. Въпреки неволите си, те избраха да бъдат съпричастни с чуждата болка. Самите граждани на квартала познават добре значението на думата „трагедия“. Видяха я преди 3 години и половина. От тогава чакат да разберат и кой е виновен за бедствието, сполетяло квартала. А някъде в прокуратурата, може би в някое заключено чекмедже, делото прашасва, оставено на ниво експертиза. Експертиза, която никой от учените в България не може да направи. Толкова ни е науката, колко е и политиката.
Кой ли защитава интересите на гражданите на квартала? Кметът на район „Аспарухово“ Калина Белмезова? Кметът на община Варна Иван Портних? Председателят на общинския съвет Тодор Балабанов? Дали поне омбудсманът Мая Манолова ще се застъпи за гражданите?
Гледайки отстрани, човек започва да си мисли дали пък постоянният режим на тока и водата не се прави нарочно, за да се изселят хората от този район? Дали някой бизнесмен в сянка няма апетит към иначе прекрасно позиционирания край морето квартал?
Какъв е ходът на аспаруховци, щом община и държава не може да им помогне? Отговорът е само един. Спомнете си зимата на 2013 година.