Президентът Румен Радев направи опит да контрира по-високия данък за хората със стари коли, който стана и един от мотивите на хората да излязат на граждански протести. Тази сутрин (13 ноември) държавният глава е наложил поредното си вето – този път върху Закона за корпоративното подоходно облагане. Това обяви самият той пред журналисти след клетвата на новите съдии в Конституционния съд.
Той е направил това сега, за да може без проблем да бъдат приети текстовете по Бюджет 2019.
„Наложих вето върху Закона за корпоративното подоходно облагане, с което давам възможност на парламента да има достатъчно време да разгледа ветото и да не се забавят сроковете за приемане на бюджет 2019 г.“, сподели Радев.
На 7 ноември 2018 г. парламентът прие окончателните промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се направиха изменения и в редица други данъчни закони. Парламентът прие собствениците на стари автомобили да плащат по-висок данък.
Президентът Румен Радев смята, че действията на прокуратурата, с които бе инициирана проверка на причините за отказ от образуване на разследване срещу издигнатия от него конституционен съдия Атанас Семов, са с политическа цел. Така Румен Радев окачестви пред медиите, след церемонията по встъпване в длъжност на новите конституционни съдии, оповестената от прокуратурата преди няколко дни проверка.
„Нямам друго обяснение затова, че тази проверка е инициирана сега и още повече, че тя касае приключили действия през 2016 г.“, коментира президентът.
По повод предложението на депутати от ГЕРБ за среща по повод промените за застраховката „Гражданска отговорност“ Радев каза, че президентът като институция стои на края на законотворческия процес.
„Ако искат да обяснят нещо, нека го обяснят първо на българския народ. По Конституция президентът стои в края на законотворческия процес“, заяви държавният глава.