Въоръжените сили на България се намират в преломен момент от развитието си, заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който участва днес в честването на патронния празник на Военната академия „Георги Стойков Раковски“.
В резултат на политическа недалновидност дълги години, на системно недофинансиране и кампанийност, последният доклад на Министерството на отбраната за състоянието на отбраната и въоръжените сили е ясен и безпристрастен, посочи Радев пред присъстващите.
Той припомни констатациите, че въоръжените сили са в състояние само частично да изпълняват задачите по мисиите, произтичащи от конституционните задължения по гарантиране на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на страната, в системата за колективна отбрана на НАТО и в общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.
Причините са до болка познати – липса на съвременна техника, въоръжение и оборудване, на средства за пълноценна бойна подготовка, нисък социален статус на военнослужещите и застрашителен отлив на личен състав, каза президентът Радев.
Той посочи, че за преодоляване на негативните тенденции държавното ръководство предприема мерки, като открои приетите важни проекти за инвестиционни разходи и гарантираното им финансиране. Президентът добави, че като член на най-мощния отбранителен съюз, България твърдо ще следва политиката за достигане на 2 процента разходи за отбрана от БВП, 20 процента от които да бъдат за инвестиции.
Пред слушателите и студентите във Военната академия президентът изтъкна, че на тях се пада огромната отговорност и привилегията в следващите години да превърнат тези средства в бойни способности по най-добрия начин. Вие ще трябва да актуализирате съществуващата и да разработвате нова нормативна база – като започнем от Стратегията за национална сигурност, която вече не отговаря на съвременната среда за сигурност – до програми и курсове за бойна подготовка, посочи президентът Радев.
Той подчерта, че всички тези документи ще трябва да отчитат финансовите и логистичните ни възможности, като в същото време са съвместими със съюзниците ни от НАТО. Ако това не се постигне, вие сте си пропилели времето във Военната академия, каза Радев.
Президентът, който също е възпитаник на Военната академия, започна словото си, изтъквайки значимостта й като съвременен център за военна наука и образование и припомняйки нейната вече 105-годишна история.
От името на всички бивши и настоящи випускници Радев благодари на преподавателския състав, който определи като най-ценния капитал на Военната академия. Да се развива военна наука в условията на остър дефицит на финансови средства, на динамична среда за сигурност, на качествено нови предизвикателства и заплахи – това очерта като актуални предизвикателства президентът Радев.
През учебната 2016/2017 г. Академията отвори врати за над 1900 обучаеми – офицери, студенти, докторанти и специализанти, посочи в словото си началникът на Военната академия генерал-майор Груди Ангелов. Ангелов прие почетен знак, който президентът му връчи, и на свой ред връчи на държавния глава почетна грамота, знак на Военната академия и книгата „105 години Военна академия“.
Обявено беше, че по решение на Академичния съвет кметът на София Йорданка Фандъкова е удостоена с почетното звание „доктор хонорис кауза“ за усилията й по изграждането на столицата и за проекти в областта на науката и културата.
Празникът днес започна със служба с участието на патриарх Неофит в храма на Военната академия „Св. Архангели“, след която президентът поднесе венец на паметника на Раковски.
Сред присъствалите бяха вицепремиерът и министър на отбраната в служебния кабинет Стефан Янев, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, командирите на ВВС и на ВМС генерал-майор Цанко Стойков и контраадмирал Митко Петев, предаде БТА.