Риск от развитие на епидемия от морбили у нас няма

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Независимо от нарастващия брой на заразените в съседните на България страни  у нас рискът от развитие на епидемия от морбили е нисък.

Налице е обаче опасността от внос на дребната шарка, такъв вече се е случил у нас, но е ограничен, информира държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Майка и дете, пристигнали от Италия, преди седмица са били лекувани от морбили в столичната Инфекциозна болница.

В Румъния и Италия за миналата година са регистрирани 5000 случая на морбили. Над 1000 са заразените към момента в Гърция и в Сърбия. Тежко е положението и в Украйна, където вече има осем смъртни случая, обясни д-р Ангел Кунчев.

„Аз бих разделил въпроса на две – реалният риск от внос на нови случаи е налице, но реалният риск от развитие от сериозна тежка национална епидемия е нисък. Ние успяхме да постигнем задоволителен резултат от покритие с ваксина срещу морбили.

Това, което се случи миналата година с два-три случая на внос, показа, че дори попаднала в най-рисковите контингенти – един от случаите беше в ромската махала в Пловдив, той не можа да намери повече от тези 140 неимунни лица, които да зарази, така че се самоограничи“, успокои държавният здравен инспектор.

По подобен начин се развива ситуацията и тази година. „Миналата седмица имахме два случая, внесени от Италия – майка и дете. Доста тежко го прекарваше майката, но слава Богу вече всичко е наред. Ние успяхме да диагностицираме заболяването още на границата. Бяха съвсем своевременно лекувани двата случая в инфекциозна клиника.Намерихме всички контакти, изследвахме ги“, каза д-р Кунчев.

Според него системата за надзор на заразните болести действа добре и активно. И при бъдещи случаи на внос, каквито по думите му неминуемо ще има, ако се реагира бързо и вирусът не може да намери неимунни лица, то няма да се стигне до епидемия.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]