Всички страни трябва да се откажат от войнствената реторика, за да се преодолее стагнацията в глобалното развитие. Това заяви руският президент Владимир Путин в Пекин, предаде ТАСС, цитирано от fakti.bg.
Държавният глава присъства на икономическия форум, организиран в китайската столица. Путин заяви, че тероризмът и регионалните конфликти са сред основните заплахи за развитието в световен мащаб.
„Дисбалансът в социалното и икономическо развитие, кризата в предишния глобален модел, водят до негативни последици за отношенията между отделните страни. Има последици и за международната сигурност“, заяви руският президент.
„Войнствената реторика и взаимните обвинения правят нещата по-лоши. Не можем със старите методи да решим настоящите кризи. Нужни са нови идеи“, заяви Владимир Путин.
По думите му в Евразия има много места, в които от десетилетия се водят спорове и има риск за сигурността. Путин заяви, че са нужни усилия в областта на сигурността, икономиката и търсенето на нови фактори за растеж.
Руският президент за пореден път подчерта нуждата от евразийско икономическо сътрудничество. В същото време той предупреди и за рисковете, които води след себе си протекционизмът.
Има информация, че страните от Европейския съюз могат да откажат да подпишат съвместна декларация за търговия след разговорите на високо равнище в Пекин. Европейските делегати са обезпокоени във връзка с прозрачността, обществените търгове и международните стандарти за защита на обществената и околната среда.
Междувременно Русия и Китай изразиха безпокойство от ескалацията на напрежението на Корейския полуостров след поредното изстрелването на ракета от Северна Корея, което е в нарушение на резолюциите на ООН.