Путин: Необходими са ни железобетонни гаранции за Южен поток

Русия знае за готовността на България да се върне към проекта Южен поток, но са необходими железобетонни юридически гаранции, заяви Владимир Путин.

“Да, сега виждаме и знаем, че българската страна би искала да се върне към този проект, но ние понесохме определени загуби във връзка с отказа на европейските партньори от реализацията на този проект, а сега само едни намерения не са ни достатъчни, необходими са ни абсолютно железобетонни гаранции от юридически характер. А такива няма”, подчерта пред журналисти руският президент Владимир Путин, цитиран от ТАСС и БТА.

Реализацията на проекта Турски поток за доставка на газ за Турция не подлежи на съмнение, тя може да започне в скоро време, заяви още руският държавен глава на пресконференцията с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган след разговорите им вчера в Санкт Петербург.

“Отначало гледахме на Турски поток дори не като на алтернатива на Южен поток, а като възможност за разширяване на сътрудничеството в газовата сфера и с Турция, и с Европа. Една част от Турски поток беше предвидена изключително за вътрешните потребители в Турция във връзка с нарастващата потребност и растежа на икономиката на страната. Днес говорихме за това, тази част въобще не подлежи на никакво съмнение, тя може да започне да се реализира в съвсем скоро време”, изтъкна руският президент, цитиран от ТАСС.

Путин обаче подчерта, че изграждането на частта, предназначена за доставка на газ за ЕС, ще зависи от гаранции, които Брюксел ще трябва да предостави.

Колкото до допълнителната тръба, предназначена за Европа, “тази втора част зависи, разбира се, от една трета страна. Ние трябва да работим по тези въпроси с европейските страни и с Европейската комисия”, каза той.

Руско-турският проект за газопровод Турски поток, замразен заради дипломатическата криза между Москва и Анкара, “ще бъде реализиран възможно най-бързо”, увери а свой ред и президентът Реджеп Тайип Ердоган.

Путин посочи, че турското правителство е взело политически решения по проектите АЕЦ Аккую и газопровода Турски поток.

Турция ще предостави статут на стратегическа инвестицияна проекта АЕЦ Аккую и е готова да осигури доставките на газ до Европа през Турски поток, отбеляза Ердоган.

“Газпром” вече е започнал преговори с турската страна по реализацията на Турски поток, уточни руският министър на енергетиката Александър Новак. По думите му двамата президенти не са обсъждали въпроса за отстъпка от цената на газа при реализирането на Турски поток. Строителството на първия участък от газопровода може да приключи през втората половина на 2019 година, каза той, подчертавайки, че без европейски гаранции може да става въпрос за изграждането само на една тръба от Турски поток.

Проектът Турски поток бе обявен в края на 2014 г. по едно и също време с изоставянето в разгара на украинската криза на проекта Южен поток за пренос на газ по дъното на Черно море, блокиран от ЕС, отбелязва ТАСС. Идеята на Турски поток бе не само да се доставя газ на Турция, но и тя да се превърне в транзитна страна за доставки на газ към Южна Европа вместо Украйна.

Първоначалният проект предвиждаше първите доставки да започнат в края на 2016 г., като в крайна сметка се достигне значителен капацитет от 63 милиарда кубически метра годишно, който впоследствие бе намален на 32 милиарда.

След провала на Южен поток и замразяването на Турски поток Владимир Путин неколкократно е заявявал, че изграждането на газопровод на европейска територия ще стане само ако Брюксел даде в писмен вид приоритетен статут на тези проекти, отбелязва АФП.

Русия не противопоставя проектите Южен поток и Турски поток и е готова да реализира проекти за изграждане на газопроводи при наличие на гаранции, заяви в интервю за телевизия Россия 24 министър Александър Новак.

Следвайте ни в социалните медии