Проучване: Българите най-заплашени от бедност в ЕС

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Делът на т.нар. „работещи бедни“ в ЕС се е увеличил, сочи изследване на фондация Bertelsmann.

Делът на европейците, заплашени от бедност, въпреки че работят на пълен работен ден, се повишава. Това сочи проучването Social Justice Index 2016 на фондация Bertelsmann, цитирано от Spiegel.

Според данните делът на т.нар. „работещи бедни“ в ЕС е нараснал до 7.8% през миналата година при 7.2% преди три години. Това е факт, въпреки че икономиките на страните от ЕС започват бавно да се съвземат от финансовата криза.

Всеки четвърти гражданин на страна – член на ЕС или общо 118 млн. души са заплашени от бедност или социално изключване, показва проучването. Според авторите това се дължи на нарастващите мащаби на нископлатени сектори.

„Нарастващият дял на хората, които продължително време не могат да се издържат от работата си, подкопава легитимността на нашия икономически и обществен ред“, отбелязва председателят на фондацията Аарт де Геус.

Въпреки намаляването на нивата на бедност през последните години, 41.3% от всички българи са заплашени от бедност, което е най-високото ниво в ЕС, се посочва в проучването. Данните сочат, че 34.2% от българите не разполагат с финансови средства, за да покрият основните си нужди.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]