Проф. Огнян Герджиков е юрист, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, бивш депутат от НДСВ и бивш председател на Народното събрание. Той беше номиниран за кандидат-президент на РБ, но се отказа. За такъв го поискаха и структури на левицата. Дни преди реформаторите да излъчат кандидатурата си за държавен глава проф. Герджиков разкри пред ПИК защо оттегли номинацията си от РБ, кого ще посочат реформаторите за поста на държавен глава, какви са качествата на четиримата претенденти, останали на финалната права при тях, какви са шансовете им на вота и дали Симеон Сакскобургготски може да бъде кандидатура на ГЕРБ.
– Проф. Герджиков, в Реформаторския блок има четирима души, между които се твърди, че за кандидат-президент ще бъде издигнат Трайчо Трайков, както съобщихме и ние първо в ПИК. Как възприемате тази кандидатура и наистина ли тя ще намери подкрепа сред всички партии в коалицията?
– Не смея да бъда категоричен. Не, че не ги познавам, но не ги познавам отвътре. Смятам, че Трайчо Трайков има качества. Лично аз изпитвам човешка симпатия към него, макар да съм се срещал очи в очи най-много два пъти. Но ми излъчва интелигетност и смятам, че би бил добра кандидатура.
Що се отнася до шансовете му да спечели на самите избори, те са минимални. Но така или иначе, в този етап от развитието на България, когато доминира една партия и тези президентски избори за пореден път ще покажат, че ГЕРБ са най-силни, но това няма да продължава вечно, защото всяка настояща позиция е бъдеща бивша. Но днешната реалност е такава.
– А не се ли притеснявате, че Трайчо Трайков си отиде от първото правителство на Борисов с доста негативи и това може да създаде допълнително напрежение в управляващата коалиция?
– Това, че те са в коалиция, е малко силно казано, защото част от тях са в опозиция. Реформаторският блок не е единен, ДСБ е с много ясно говорене срещу управлението на Бойко Борисов и срещу ГЕРБ изобщо.
Всеки, който е минал през политиката, повече или по-малко излиза с негативи, така че няма нищо изненадващо, че Трайков е излязъл с негативи.
– Тази кандидатура не е ли и по-приемлива от другите трима кандидати, защото, ако говорим за интелигентност, проф. Велислав Минеков дори е представител на интелигенцията?
– Да, но проф. Минеков е от художествената интелигенция. Все ми се струва, че за да бъдеш президент, се изисква и политически опит. При цялото ми уважение към проф. Минеков, не зная откъде би могъл да го събере.
– БСП се спря на генерал. И при реформаторите има такъв претендент. Не е ли по-печеливша кандидатурата на ген. Съби Събев в сегашната тежка международна ситуация?
– Аз имам известни резерви към това генерал да бъде президент, тъй като все си представям, че такъв президент по би отивал във военно-временна ситуация и затова не мисля, че такъв избор е точен за настоящата ситуация. Не бих могъл да имам нищо против ген. Румен Радев, тъй като аз имам уважение към военните като хора дисциплинирани, организирани, патриоти. Но нещо не ми е много точно начело на нашата държава да има генерал.
– Гроздан Караджов има политически опит, но се твърди, че изборът няма да падне върху него. Да не би причината да е близостта му с Иван Костов?
– Аз го познавам по-отдавна. Той много силно ме спечели с една реплика при раздаването на дипломите в юридическия факултет през май. Караджов беше там сред поканените. И много ме впечатли с едно изречение, когато заговорихме за политика и за Реформаторския блок. Тогава той ми каза: „Открих в себе си много неподозирани лоши черти“.
С това много ме спечели този мъж, тъй като това самокритично отношение показва много висока класа. Нека знае, че с това ме е спечелил завинаги. Но качествата за един президент са много по-специфични и едва ли ще се стигне до неговата кандидатура. По-скоро ще бъде Трайчо Трайков.
– Президентските избори няма ли да бъдат самоубийствени за блока, тъй като Трайчо Трайков не е ярка фигура на политическия небосклон, и реформаторите могат да покажат дори по-лоши резултати от всички избори, на които са се явявали досега?
– Нямам прогностични способности, за да мога да кажа колко ще събере кандидатурата на РБ, но въпреки това с цялата условност смея да прогнозирам, че този резултат едва ли ще е висок. Като че ли те не можаха да излъчат някаква по-ярка фигура, макар че на нашия политически небосклон като че ли вече няма такива фигури. Доста ярки фигури още от млада възраст погледнаха към далечния Запад и се намират там. Така че ние не сме богати на такива.
– Този лош резултат няма ли да повлияе на отношенията с ГЕРБ и Борисов да реши да преформатира коалицията, да направи смени на министри, дори да се стигне до разлом и да тръгне на предсрочни избори?
– Не е изключено след президентските избори да има известно пренареждане. Това и аз го подозирам. Не бих искал да се стигне до предсрочни избори, не смятам, че това е добре за България. Макар да не твърдя, че няма да се стигне до такива, тъй като независимо кого ще посочи ГЕРБ за държавен глава, партията пак ще спечели тези избори и това е моята прогноза.
Затова няма да се стигне до сериозни катаклизми, но ще бъде повод за Борисов да направи известни рокади в правителството и някои от министрите от РБ могат да бъдат сменени. Не смея да прогнозирам кои.
– Вие бяхте номиниран не само от РБ, но и от структури на левицата, което означава, че събирате много широка подкрепа и бихте могли да изтласкате реформаторите много напред особено след тези скандали вляво. Ръководството на блока не направи ли опит да ви убеди да поемете битката?
– Левицата търси обединение, търси да намери себе си, защото те от доста време са в тежка криза. И си дават сметка, че издигайки в мое лице един неутрален кандидат, като какъвто се възприемам, те ще загубят точно това, което търсят – спойката, с която ще излъчват голяма сила. Те искат да излъчат ярко червена фигура, която да послужи като обединител на левицата. А при мен няма нищо ярко червено, за да ме видят като такъв.
Питайте реформаторите защо не са настояли да стана кандидат-президент. Аз теоретично повече бих се съгласил да го направя, ако бях излъчен от РБ.
– Но вие се оттеглихте. Защо?
– Как няма да се оттегля, като искат да ме карат на изпит?! Да ме препитват пред хора, които са ми били студенти, някак не ми се струва, че е нормално.
Аз така ги разбирам нещата: ако се спират на мен и ако решат, че аз имам качества да бъда десен кандидат, бих могъл да си помисля. Не казвам, че бих се съгласил 100%. Но да ни наредят седмината и след това да се явяваме на сгледа и да си говорим и да се препитваме в никакъв случай не бих се съгласил.
– Казахте ли им това?
– Не. Те би трябвало да се досетят. Смятам, че все пак те са интелигентни. Така си мисля. Истината е, че не са ме питали.
– При това положение къде очаквате да е най-силният сблъсък – между лявицата и ГЕРБ, или ще се намесят и други фактори, които ще объркат битката?
– Все пак ми се струва, че сблъсъкът ще бъде между ГЕРБ и лявото, макар да смятам, че Красимир Каракачанов и Явор Нотев са двойка, която не бива да се подценява особено с оглед на обстановката, която в момента е напрегната. Те ще добият допълнителен ореол, така че те също могат да се намесят в битката. И въпреки това смятам, че битката ще е ГЕРБ – БСП.
– А няма ли някой да издигне Симеон Сакскобугготски, когото вие нарекохте национален капитал?
– Този въпрос не е към мен. Аз смятам, че ако сме узрели политически, трябва големите политически сили да се обединят, защото той наистина има авторитет в чужбина, какъвто нито един друг жив българин няма в момента. И това наистина би било лицето на България, но ние тук, обзети от някаква злоба, от някаква особена омраза и такива ниски чувства и страсти, сме готови да жертваме този национален капитал, да не се възползваме от него. Защото никой не може да ни представи така пред света, както Симеон. Това е самата истина. За следващите избори вече е немислимо да се мисли, тъй като тогава той наистина ще бъде твърде възрастен. Това е последната възможност.
– Имате ли информация дали някой има такива намерения?
– Има, правят се някакви опити от хора, които се опитват да внушат това, където трябва, но още не зная да има някакъв резултат. Ако има, това наистина ще признае, че нашата политическа класа е узряла и сме излезли от период на пубертет в политическото си развитие.
– Казвате, че се внушава, където трябва. За ГЕРБ и Борисов ли говорите?
– Основно за ГЕРБ, защото те са основната политическа сила. От тях зависи към днешна дата на практика всичко.
– Приближени до Симеон хора от партията му ли правят това?
– Не, по-странични, не непосредствено свързани с партията. Чакам да чуя някакъв резултат, но към днешна дата няма. Днес си казаха, че се е направил пореден опит да се говори и въздейства в тази посока. Дали и кога ще стане, не зная. Информират ме периодично, че засега нещата не са станали. На какъв етап са, защо е така, дали има или няма готовност, не мога да кажа, защото нищо не е ясно. Но ако не стане ясно до една седмица, е ясно, че няма да стане изобщо.
– На първи или на втори тур ще се реши победителят?
– Нормално е да се реши на втори тур и ако се стигне до консолидация на всички „срещу“, което поначало на нас повече ни се отдава, отколкото да сме заедно, може да има разместване. Но смятам, че партийните интереси няма да доведат до такава консолидация на всички „срещу“ и до преобръщане на прогнозирания резултат.