Проектозакон ограничава гражданските права заради тероризма

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Съветът по сигурността при премиера обсъди проектозакона за противодействие на тероризма. Предвиждат се временни мерки и ограничения на свободите на гражданите.

Ще започнем подготовка на военните за предотвратяването на терористични опасности, каза министърът на отбраната Николай Ненчев на излизане от Съвета по сигурността в Министерски съвет.

„Акцентите на заседанието бяха няколко. За нас новото е, че въоръжените сили ще участват в антитерористични акции. Ако законът бъде приет, ще имат право да обискират, да проверяват вещи, да задържат, да използват оръжие, което ме кара да мисля, че незабавно трябва да започнем подготовка на нашите военнослужещи, защото те не са изпълнявали такива мисии и ангажименти“, заяви министър Ненчев.

Още в следващите няколко дни той ще издаде заповед за започване на незабавна подготовка.

По повод намеренията да бъдат ограничавани правата и свободите на граждани при провеждането на антитерористични операции, военният министър обясни, че подобни мерки и техният обхват ще зависят от конкретната заплаха.

„Обсъдихме го много подробно. Тази дискусия ще продължи и в рамките на Народното събрание в съответните комисии. Това, при кои обстоятелства и в каква степен ще бъдат ограничавани права, зависи от конкретната заплаха“, уточни министър Ненчев.

Във връзка с друга от предвижданите мерки за задължаване на телефонните оператори да предоставят незабавен достъп до трафичните данни в случай на непосредствена опасност от извършване на тероризъм, той коментира: „Има някаква реакция, но смятам, че предложеният текст е справедлив“.

В проектозакона е предвидено още при актове на тероризъм на територията на България, от което са настъпили смърт или увреждане на здравето на мнозина, големи имуществени вреди, включително и за икономиката, или има значителни последици за околната среда, като мащабни замърсявания на почва, вода или въздух, да може да се обявява извънредно положение, с произтичащите от това необходими ограничения на права и свободи на гражданите.

Антитерористичният закон ще наложи промени и в други нормативни актове.

Отново ще се дадат пълномощия на ДАНС да използва агенти под прикритие. В правомощията на спецагенцията ще бъде и провеждането на интервюта с незаконно влезли на територията на страната.

ДАНС ще може да призовава и да задържа лица.

Очаква се следващата седмица проектозаконът за противодействие на тероризма да бъде внесен в Народното събрание.

Основната цел на антитерористичния закон е да гарантираме живота на гражданите, дори това да е свързано с ограничаване правата на хора, въвлечени в терористичния процес, каза министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова пред журналисти след церемонията по поднасяне на венци на паметника на Незнайния воин по повод 137 години от създаването на МВР.

Във връзка с това, че има правозащитни организации, които критикуват законопроекта,Бъчварова коментира, че когато се взима решение по тази тема, трябва то да бъде най-доброто за най-много хора.

Вътрешният министър добави, че един терористичен акт сам по себе си е заплаха за човешкия живот и това означава, че отнема основно право на човека.

„Законът е доста балансиран и сравнявайки го с подобни закони в други държави, е доста умерен. Той ни дава възможност да регламентираме всяко едно наше действие, да го планираме, да започнем подготовка, тренировка и да осъществяваме превенция”, каза още тя.

С кадифена ръкавица срещу тероризма не става“, заяви от своя страна главният секретар на МВР Георги Костов.

Според него ограниченията и следенето на гражданите с интернет е оправдано и има аналогия и в други държави, защото чрез глобалната мрежа може да се влияе на световни процеси.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]