Най-голям брой от участвалите в анкетата на информационна агенция „Черно море“ смятат, че трябва да бъде подобрена инфраструктурата за развлечение и бизнес.
Очаква ни силен туристически сезон. Браншовите организации и местната власт във Варна са единодушни, че положените усилия за реализация на стратегическите цели от приетата през 2015 година „Програма за развитие на туризма във Варна до 2020 г.“, както и геополитическата обстановка дават сериозни основания да очакваме едно изключително добро за туризма лято. Чешки, полски, немски, скандинавски, израелски, както и традиционните руски и румънски туристи проявяват сериозен интерес да почиват във Варна и околностите й. Геополитическата обстановка ни даде огромен шанс да посрещнем рекорден брой гости за сезона. Експерти твърдят, че това лято ще компенсира миналогодишните загуби в бранша. Компенсирането на загубите от предходната година едва ли е най-важното обаче. Далеч по-сериозна цел е не просто да се използва моментната ситуация за реализиране на по-високи печалби от бранша и съпътстващите икономически дейности, свързани с туристическия продукт, а да се извлекат дълготрайни и положителни дивиденти, които да помогнат за изпълнение на стратегическите цели, заложени в „Програмата за развитие на туризма във Варна до 2020 г.“.
Туризмът е сложна социално-икономическа система с множество елементи, които са в динамично взаимодействие помежду си и с други системи. Във Варна бяха подобрени някои от елементите в тази система, основно инфраструктурни и такива с акцент върху културния и историческия туризъм – пешеходен ринг, обновени Римски терми и крайбрежна алея, отворена зона за разходки на пристанището. От бранша се стремят да разнообразят маркетинговите си стратегии, залагайки на разнообразяване предлагането на ценови категории в един хотел според типовете стаи и етажи и на разработването на маршрути за религиозен и поклоннически, винен, културен, спортен, здравен, екологичен, СПА, бизнес и сватбен туризъм.
Според анализираните данни в „Програмата за развитие на туризма във Варна до 2020 г.“ обаче се наблюдава „неблагоприятна тенденция за намаляване на средния престой на един турист във Варна и околните курорти. За периода от 2000 г. до 2013 г. той е спаднал от 6,81 нощувки на 4,89 нощувки, а при чуждестранните туристи – от 9,9 нощувки на 6,69 нощувки, а в момента Варна е позиционирана като евтина туристическа дестинация за потребители, които са с изключително ниски платежни възможности“. За да се промени тази тенденция в благоприятна посока и да се увеличи продължителността на сезона, явно са необходими още сериозни промени в елементите на социално-икономическата система на туризма в града.
КРАЙБРЕЖНАТА ЗОНА ДО МОРСКА ГАРА се превръща в любимо място за разходки на малки и големи.
Информационна агенция „Черно море“ проведе анкетно проучване сред гражданите на Варна,
като поиска тяхното мнение какво ще помогне за удължаване на туристическия сезон. 289 от анкетираните смятат, че е необходимо да се повиши качеството на предлаганите на туристите услуги, а 306 – повишаване на качеството на обслужване на туристите. Тези резултати показват, че за хората обслужването и предлаганите услуги са със задоволително качество, което съвсем не е случайно, защото макар и обезпечаването с кадри да е един от основните проблеми в туризма, то мениджмънтът в бранша е на високо професионално ниво благодарение на отличната подготовка, която се получава във висшите учебни заведения във Варна, в които се преподава туризъм.
316 от участниците в анкетата смятат, че за удължаване на сезона ще помогне разработването и предлагането на нови туристически продукти, предвид огромните възможности, които Варна има за развитие на СПА, културно-историческия и събитиен туризъм.
КРАЙБРЕЖНАТА АЛЕЯ ВЪВ ВАРНА е вече с нов облик.
Най-голям брой от анкетираните –
353-ма, са на мнение, че е необходимо да бъде подобрена инфраструктурата за развлечение и бизнес, а 58% от участниците в анкетата залагат на цялостен комплекс от мерки, които да включват и четирите компонента. Имаме и примери за това как подобен комплекс от мерки е довел до бързото и успешно развитие на градове – морски курорти. Там на гостите се предлага съчетание на морски, културно-исторически и развлекателен туризъм с високо качество и цени според възможностите на туристите – от лукса на 5-звездните хотели на първа линия край морския бряг до романтичния уют на частните квартири за по няколко евро на вечер. Има много такива примери, но едва ли е нужно да изреждаме всички. Стига само да погледнем през оградата на съседите.
МАЛКИТЕ РИМСКИ ТЕРМИ са една от атракциите на новия пешеходен ринг.
Ако прескочим до Мармарис, или както наричат курорта – „Турската Ибиса“, ще открием, че в последните години той придоби славата на истински европейски курорт, незатихващ нито денем, нито нощем. Древност и съвременност се преплитат на всяка крачка, а гостите са очаровани от гледката на красивия залив на Мармарис, от атмосферата и живота, който кипи на крайбрежната улица, отделяща дългия пясъчно-чакълест плаж от хотелите. На тази улица всеки може да открие кафене или ресторантче по свой вкус и тя, подобно на „Английската алея“ в Ница, се оказа разковничето за привличане на повече и по-платежоспособни туристи в турския курорт.
И НАЙ-ГОЛЕМИТЕ КРУИЗНИ КОРАБИ не пропускат да акостират във Варна.
Подобно е положението и в Бодрум, който е най-западният от турските курорти не само по географско разположение, а и по своята атмосфера. Една от главните причини, поради която стотици хиляди туристи ежегодно избират това място на своята почивка, е бурният нощен живот, великолепната възможност да се докоснат до древната история на града и неговите архитектурни паметници, а също така и милионите възможности за любителите на пазаруването.
Съвсем близо на север Мангалия се превърна в един от най-атрактивните курорти на Румъния. Градът е не само историческо пристанище, но и единственият морски курорт с минерални извори в тази страна. Днес Мангалия е посещавана през цялата година с почивна и балнеолечебна цел. Тя е сред най-често предлаганите от руските туристически агенции дестинации в Румъния.
СВЕТЛИНИ от нощна Варна.
А ако прескочим до Италия, може да вземем ноу-хау от Римини, столицата на италианския морски туризъм и нощен живот. В града има над 1100 хотела, няколко хиляди ресторанта, кафенета, пицарии, барове и дискотеки. В Римини е един от най-гостоприемните плажове – дълъг 15 км, застлан с фин златист пясък, подобен на плажовете около Варна, но с всички удобства и развлечения, за които можете да се сетите, и дори такива, за които не сте подозирали, че съществуват.
РИМСКИ ЛЕГИОНЕРИ в обновените Големи терми.
Очаква ни силен туристически сезон
И именно сега е моментът да се замислим какво още трябва да променим в сложната социално-икономическа система на туризма във Варна, за да накараме догодина туристите отново да се върнат, с повече пари и заедно с по-богатите си приятели. Защото Варна има природните дадености и само трябва да съумеем да ги оползотворим, за да може и следващата година, и по-следващата, и много години занапред градът ни да печели от целогодишен и качествен туристически продукт.
Марица Гърдева
Снимки ПЛАМЕН ГУТИНОВ И ФЕЙСБУК