Стафидите са споменавани от древни времена като плод, който изцелява болните и подхранва изтощените. Наличието на калий позволява те да бъдат използвани при отоци и отравяния, тъй като той има диуретично действие, което помага на организма да изхвърли излишната течност и токсините. Стафидите са богати на желязо, което влиза в състава на хемоглобина. Сушеното грозде съдържа мед и много от елементите на витамин В, които играят съществена роля за образуването на кръвта и червените кръвни телца.
Сред лечебните свойства на стафидите е и способността им да прочистват жлъчните пътища. За целта половин чаша стафиди се измиват и заливат до ръба на чашата със студена преварена вода, пише блиц. Сместа престоява 24 часа, водата се излизва, а стафидите се изяждат.
Стафидите съдържат бял калций, който е източник на бор. Следователно той подпомага усвояването на калция от организма. Затова сушеното грозде се препоръчва за болните от остеопороза и остеохондроза.
Благодарение на витамините В1, В2, В5 и на магнезия, сънят и работата на нервната система се регулират, стафидите се препоръчват при безсъние.
Стафидите съдържат олеанолова киселина, която повишава имунитета, защитава зъбите от крехкост и кариеси, и пази от заболявания на венците. Киселината блокира развитието на две от бактериите , които причиняват появата на дупки и кариеси. Високото съдържание на калций предотвратява счупванията и изтъняването на емайла. Затова се препоръчва стафидите да се дъвчат бавно.
Редовната консумация на стафиди помага на организма да се справи с умората и стреса. Те тонизират и дават енергия на тялото. Затова се препоръчват на спортисти, деца, младежи, възрастни хора и на тези, които полагат тежък умствен или физически труд.
Благодарение на аминокиселината аргинин, сушеното грозде стимулира либидото и води до възбуда, Във фармацията тя се извлича и се използва при лечение на проблеми с ерекцията. В Индия и до днес на младоженците се приготвя напитка от мляко, варено със стафиди и малко шафран. За тези, които страдат от полова слабост, се препоръчва редовна консумация на стафиди.
Лекарите обаче предупреждават със стафидите да внимават хора със затлъстяване, остра сърдечна недостатъчност, язва на стомаха, активна форма на туберкулоза и диабет.