Пет начина да живеете до 120 години

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Искате за живеете до 120 години? Въпросът все повече е не дали, а кога. Водещите геронтолози в света отдавна търсят най-ефективните начини да спрат времето.

Но миналия месец на международен симпозиум за дълголетието, проведен в Женева, Швейцария, ново изследване показа, че скоро може да стане възможно да забавим биологичния или „вътрешен“ процес на остаряване. Според учените подобни пробиви може да ни позволят да надхвърлим значително настоящата продължителност на живота.

Редица милиардери от Силициевата долина влагат огромни суми в борбата с остаряването. Съоснователят на PayPal Питър Тийл инвестира в Breakout Labs, посветена на проследяването на дегенеративните заболявания, а Лари Пейдж от Google вложи 750 милиона долара от парите на компанията в биотехнологичния й клон Calico. 

Докато бъдещите поколения може да се възползват от нови развити технологии, за нас, които сме живи днес, изводът от конференцията в Женева е, че малки промени в начина на живот имат най-голям положителен ефект върху дълголетието.

Според учените промяната в ежедните ни навици – от храната, която ядем, до мазилата, които си слагаме за изглаждане на бръчките, е най-добрият начин да се преборим с процеса по остаряване.

Британският вестник Daily Telegraph публикува пет неща, които можем да направим, за да увеличим шансовете си да станем суперстолетници.

1. Продължавайте да приемате пептиди

Най-голямата надежда в битката с остаряването е използването на пептидите. Често наричани „малки протеини“, естествено произвежданите пептиди (малки вериги от аминокиселини) увеличават производството на човешкия хормон на растежа, известен като HGH. Той помага на метаболизма и стимулира растежа на мускули и кости.

Когато достигнете 20 години, естественото производство на HGH в тялото намалява с 14% с всяко следващо десетилетие. „Пептидите помагат да се променят специфични механизми в нашите клетки“, казва проф. Владимир Хавинсон, президент на европейския клон на Международната асоциация по геронтология и гериатрия.

Той започнал да изследва пептидите по време на Студената война, докато служил в медицинския корпус на съветската армия. „Производството на протеина е от жизненоважно значение за запазване на функциите на различни органи и на тялото като цяло“, допълва Хавинсон.

Изследване по-рано тази година установи, че функционирането на бъбреците и качеството на козината на мишните се подобрили значително, след като пили напитки с пептиди в продължение на три месеца.

В последните години пептидите навлязоха в козметичните продукти и хранителните добавки, което улеснява още повече увеличаването на нивата им. Овлажнителите, съдържащи пептиди, които съществуват от години, помагат на кожните клетки да се излекуват и стимулират растежа на нови клетки.

2. Пробвайте диетата Окинава

50% от заболяванията, свързани с остаряването – от сърдечно-съдови проблеми до артрит, са причинени от диетата и начина ни на живот. С 83.7 години японците живеят най-дълго в света и в страната има повече столетници, отколкото в която и да е друга страна. Смята се, че една от причините за това е диетата Окинава. Тя се основава на хранителните навици на жителите на остров Рюку и заменя традиционните японски ориз и сладки картофи и включва по-голямо от средното потребление на свинско месо.

Освен това в диетата Окинава има с около 300 калории по-малко от средното. „Жителите на Окинава имат по-малък риск от артеросклероза и рак на стомаха, изложени са на много по-малък риск от различни видове рак, зависими от хормоните, както и рак на гърдата и на простатата. Те се хранят с три порции риба на седмица, много пълнозърнест хляб, зеленчуци и соеви продукти, повече тофу и повече водорасли от всеки друг в света. Това може да понижи холестерола и кръвното налягане“, казва д-р Крейт Уилкокс, съавтор на книгата „Начинът Окинава: Как да подобрите драматично здравето и дълголетието си“.

Обградете се с елхи

Връзката между коледните елхи и предотвратяването на рака може би изглежда странна, но неотдавнашно изследване на терпеноидите, въглеводород, откриван в сибирските елхи, показа, че съставките му предпазват от рак и забавят процеса на остаряване. Той се произвежда в големи количества от иглолистните дървета и предпазва от заболявания. Смята се, че терпеноидите играят ключова роля в транспортирането на сложни протеини и в разрушаването на ненужните, а това кара учените да смятат, че могат да се прилагат и за други заболявания в бъдеще.

Добавките и кремовете с терпеноиди все още не са стигнали до пазара, но можете да си набавите определено количество от тях чрез екстракт от лайка, възстановяващ еластичността на кожата.

4. Пийте джин

Здравните специалисти редовно ни предупреждават да не прекаляваме с пиенето, но доза джин може да постигне чудеса. Поне това обещават производителите на CollaGin от Мидландс, които съчетават алкохола с чист колаген, анасоново масло и корен от ирис. Според ботаниците те имат свойства, които забавят процеса на остаряването. 

5. Произвеждайте повече мелатонин

Хормонът мелатонин, който се произвежда по естествен начин в тялото, е известен като „извора на младостта“. Обичайно се изпозва като помощно средство за заспиване и помага за регулирането на циркадния ритъм и лекуване на джетлаг (самолетен синдром – бел. ред.). Но тъй като произвежданите количества от тялото намаляват с напредването на възрастта, изследвания установиха, че добавките подобряват цялостното здраве на мишките и удължават живота им.

Има все повече данни, че мелатонинът като диетична добавка може да помогне за забавянето на процеса по остаряване. Неотдавнашни изследвания показаха, че приемането на хормона в малки дози (като 0.5 милиграма всяка нощ) предпазва от увреждане на сърцето и помага за забавяне на отключването на Алцхаймер, като предпазва клетките от разрушаване. Други изследвания установиха, че мелатонинът помага и в борбата с остаряването на кожата заради UV лъчите благодарение на антиоксидантните му свойства и способността му да възстановява увредената ДНК.

Един от най-лесните начини да увеличите способността на тялото си да произвежда мелатонин е да консумирате повече магнезий, откриван в храни като бадеми, авокадо и спанак. Тропическите плодове като ананас, портокали и банани са естествени богати източници на естествен мелатонин.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]