Парацетамолът убива не само болката, но и емпатията ни към другите

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Едно от най-популярните болкоуспокояващи, което се среща в състава на повече от 600 различни лекарства, убива не само болката, но и емпатията – способността ни да съпреживяваме емоциите, чувствата и мислите на другите.

Екип от учени от университета в Охайо уставолява, че ацетаминофенът — познат у нас като парацетамол — намалява способността ни да изпитваме съчувствие и да сме съпричастни с болката на околните, пише сайтът PsyBlog.

“Тези резултати показват, че след употреба на ацетаминофен, болката на другите хора престава да ни изглежда нещо важно. Той едновременно действа като болкоуспокояващо, но и намалява емпатията”, обяснява Д-р Доминик Минчовски, водещият автор на изследването.

Предишни проучвания в тази област правят няколко плахи, но впечатляващи прозрения за лекарството, чиито ефекти все още не са напълно разкрити от науката.

Резултатите от едно проучване, проведено в Университета на Охайо, публикувани през юни 2015, разкриват, че парацетамолът понижава оценката и отговора както към отрицателни, така и към положителни стимули. Това се отразява на емоциите ни, намалявайки значително усещането ни за радост и тъга и.и иначе казано – прави ни безчувствени.

При друго изследване, екип от Университета на Кентъки е открил, че парацетамолът не само намалява физическата болка, но също така понижава и психологическата болка, причинена от социално отхвърляне.

“Ние не знаем защо ацетаминофенът има тези ефекти, но е обезпокоително. Емпатията е изключително важна за отношенията между хората. Ако имате скандал с партньора си и току-що сте взели ацетаминофен, според изследването ще проявите по-малко разбиране към това, което сте направили, за да нараните чувствата му”, добавя Д-р Болдуин Уей, съавтор в това изследване.

Работата на екипа се основава върху анализ на данни, събрани от 80 студента. На едната половина от тях бил даден ацетаминофен, а на другата — плацебо. След това им били прочетени истории за хора, които са били наранени. Накрая студентите трябвало да оценят болката, която героите в историите изпитват.

Резултатите показали, че тези, които редовно са взимали ацетаминофен, са давали по-занижени оценки за болката на хората в сравнение с тези, на които е било давано плацебо.

Изследователите са провели няколко допълнителни вариации на теста, за да оценят емпатията на хората към физическа и социална болка на хората.

Д-р Уей коментира резултатите от изследването на социалната болка: “В този случаи, участниците имаха възможността да изпитват емпатия към някой, който минава през социално болезнен опит. Отново, тези, които редовно бяха взимали ацетаминофен, показаха занижаване на емпатията. Те не бяха толкова загрижени за чувствата на хората, колкото контролната група в изследването.”

Учените планират да започнат аналогично изследване и към ибупрофена, за да видят дали показва подобни резултати.

Резултатите от изследването са публикувани в списанието Social Cognitive and Affective Neuroscience.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]