Откриха петрол край Варна

Блокът “Хан Аспарух” се намира на 80 км в Черно море на дълбочина между 100 и 4000 метра

Френската петролна компания Total е намерила нефт в находището “Хан Аспарух” в Черно море. За откритието се съобщава в тримесечния финансов отчет на компанията, публикуван в петък. Там е записано, че откритието е направено в периода юли – септември, но не е дадена повече информация за потенциалните количества. Блокът се намира край Варна на 80 км в Черно море и е с площ от 14 220 кв., а проучванията се извършват на дълбочина между 100 и 4000 метра.

Френската компания и българските власти подписаха договора за проучване на “Хан Аспарух” през август 2012 г. Той обаче беше спрян през 2014 г. и възобновен през февруари тази година, когато отново започна търсенето на нефт и газ в Черно море. Така през април тази година на порт Бургас пристигна и корабът Noble Globetrotter II, с който започнаха първите проучвания. Ангажиментът на компаниите е да се пробият два проучвателни сондажа. Днешното откритие вероятно ще даде тласък на Total за продължаването на търсенето на нефт.

В свое изказване от април министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни, че компаниите концесионери на блок „Хан Аспарух“ в момента плащат такса площ. По нейните думи таксите от площ, които България е получила в периода 2012 – 2015 г. са 6 млн. лв. „Отделно от това ние сме получили 80 млн. лв. при подписването на договора, които те са внесени в бюджета през 2012 г.“, каза министърът.

Таксите, които държавата ще получава след процедурата за проучване – от реалния добив, зависят от рентабилността на добива. Според Петкова диапазонът е широк – между 2 и 30% от приходите на компаниите.

Делът на Total в консорциума от компании, които разработват блока е 40%, а неговите партньори са OMV Австрия с 30% и испанския Repsol с 30% дял.

Само преди няколко години на 15 км от българската граница в румънското Черно море се откриха значителни количества на газ от румънска страна, което дава надежди, че такива може да има и в България. Страната ни плаща между 4-6 млрд. долара годишно за внос на енергийни ресурси, ако най-оптимистичните прогнози се сбъднат тези цифри може да намалеят значително.

Източник: http://www.economic.bg

Следвайте ни в социалните медии