Общото събрание на СУ “Св. Климент Охридски” запази ректора и се скри от медиите

Не се сбъднаха заплахите за бъдещето на проф. Анастас Герджиков, въпреки че отчетът му мина със странните 197 гласа при 399 регистрирани.

Въпреки започналите преди месеци подписки с обвинения към ректора на Софийския университет “Св. Климент Охридски” проф. Анастас Герджиков общото събрание на институцията прие безпроблемно отчета му за последната година. Той събра странните 197 гласа от общо 399 регистрирани членове, но възражения нямаше.

Положителните новини

В документа проф. Герджиков нарисува позитивна картина, като основен акцент бе финансовата стабилизация на СУ. Стана ясно, че към днешна дата университетът няма задължения към държавата, изплатени са и парите на преподавателите в Университетска болница “Лозенец”, не се дължи нищо и на администрацията. Дълговете към Столичната община обаче остават. Те са за неплатена такса смет и данък сгради, но има сключено споразумение за разсрочването на близо три млн. лева до 2022 г. На “Топлофикация” университетът дължи близо 1.5 млн. лв. Проф. Герджиков се похвали със спад от 20% на всички задължения от началото на мандата си преди две години.

В отчета бе включен и фактът, че от 37-те препоръки на доклада на Сметната палата, който бе за периода 2013-2015 г. и бе открил множество пропуски, само три все още не са изпълнени.

Позициите на ректора проф. Анастас Герджиков не бяха оспорени по време на общото събрание. Следващото такова ще е закрито и ще се занимава с финансите на университета

Позициите на ректора проф. Анастас Герджиков не бяха оспорени по време на общото събрание. Следващото такова ще е закрито и ще се занимава с финансите на университета

Учителите взели аванс

Най-големите разходи за 2016 г. са за възнаграждения – близо 68% от всичките. Около заплащането на преподавателите започнаха и най-сериозните дебати. Проф. Ирина Жиновиева от Философския факултет повдигна въпроса, като даде за пример успеха, който извоювало учителското съсловие с обещанието на ГЕРБ от предизборната програма заплатите им да бъдат значително увеличени до над 1500 лева. За сравнение, професорските заплати в университета, в който се обучават 10% от студентите, 30% от докторантите и произвежда близо 40% от научната продукция на страната, са около 1000 лева. Според нея това положение трябва да се промени, като освен със стачки според нея може да се опита и с предложения към правителството.

Индиректно тя засегна и нашумелия случай с т.нар. допълнителни заплащания – публикуваните преди няколко месеца данни, от които стана ясно, че някои служители от администрацията са получавали значителни по размер добавки към заплатите.

Според проф. Герджиков причината се корени в магистърските програми – тъй като при същия брой магистри от преди години магистърските програми с нула до пет души са се удвоили.

Проф. Александър Кьосев от Философския факултет подкрепи това твърдение. Според него, ако тази тенденция продължава, университетът скоро ще “разчита само на бакалавърска степен”. Той сподели, че е имало обсъждания магистърски курс да не стартира, ако няма поне 12 записали се в него. Според ректора проф. Герджиков такава опасност не се очаква в скоро време.

Заплатите до септември 2017 г. са за над 48 млн. лв.

С мнозинство и без много дебати общото събрание гласува отсега нататък неговите заседания да бъдат закрити за медиите. В тази част в сряда проф. Анастас Герджиков представи и конкретни числа. От всички приходи най-голямата част са от таксите за обучение – 53%, а относително малко са тези от наеми на имущество – едва 3%. В последните две години трансферите от бюджета са по малко над 48 млн. лв., а до края на септември 2017 г. са почти 40 млн. лв. В същия период на тази година плащанията към персонала са 48.215 млн. лв., за стипендии са отпуснати малко над 9 млн. лв., а за капиталови разходи 0.940 млн. лв. Трансферите в чужбина към партньори и по проекти са малко над един млн. лв.

Източник: Капитал