Обрат в ДПС – няма да подкрепят мажоритарния вот

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

След като вчера в правната комисия на парламента от ДПС подкрепиха предложената от ГЕРБ мажоритарна изборна система, размислиха и обърнаха позицията си.

„След драматично заседание на парламентарната група, много по-тежко от това на правната комисия, партията реши да не подкрепи в пленарната зала законопроекта на управляващите“, обяви снощи в предаването „Референдум“ по БНТ депутатът Хамид Хамид.

Именно той и другият представител на ДПС в правната комисия – Йордан Цонев, няколко часа по-рано гласуваха „за“ и така, заедно с гласовете на „Воля“, поправката в Изборния кодекс беше одобрена. Само „Обединени патриоти“ и БСП бяха против.

След гласуването Хамид каза, че в групата им започнали да надделяват гласовете „за“ мажоритарната система.

„Бях си обещал да убедя колегите да го подкрепят и май съм на път да го сторя. Харесва ми идеята да няма уседналост, както и гласовете в чужбина да отидат в съответните райони“, обясни той.

По-късно Хамид обяви в национален ефир, че след дълги дебати и само с един глас повече – 12 на 11, в партията все пак са решили да не подкрепят законопроекта за мажоритарния вот.

Той уточни, че гласоподавателите на ДПС не са гласували на референдума, организиран от „Шоуто на Слави“ и че тази тема за тях не е важна.

Хамид изтъкна, че дори и новият френски президент Еманюел Макрон се е обявил за отмяна на местната мажоритарна система и за въвеждането на пропорционален вот.

Тази сутрин пред bTV Четин Казак коментира, че Хамид не е успял да ги убеди в ползите и след „горещ дебат надделя националния интерес, който изисква да не се случи този вот в този му вид”.

Междувременно в Нова телевизия депутати от ГЕРБ и БСП спориха по темата.

„Повече от година ГЕРБ настоява първо за дебат. Ние предлагаме 240 многомандатни избирателни района. Всяка партия, инициативен комитет и коалиция издига кандидат и така най-добрите получават вота на българските граждани. Районирането по нашия законопроект сме го предоставили като възможност на президента, защото смятаме, че той е най-равно отдалечен като институция от всички парламентарно представени партии”, заяви Десислава Атанасова от управляващите.

„Президентът няма такива правомощия по Конституция. Категорично не сме съгласни със законопроекта, който според нас е внесен набързо поради популизъм и демагогия. Този законопроект, така внесен с два тура с абсолютно мнозинство – такава система, между другото, няма никъде в Европа – категорично ще доведе до изкривяване на изборния резултат”, отвърна Филип Попов от левицата.

По думите му всички дилъри на гласове в общините и тези, които имат икономическо въздействие върху населението в малките общини, на практика ще станат депутати.

Законопроектът ще бъде гледан утре в пленарната зала.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]