Няколко неща, които се случват когато напуснем Facebook

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Facebook има пристрастяващ ефект и неусетно човек може да прекарва часове на ден в социалната мрежа. Откъсването от нея е трудно, но не и невъзможно. Освен това може да доведе и до някои интересни последици, съобщава CNET.

По-близки приятели

Една от ползите според CNET е, че всъщност дори можем да започнем да харесваме приятелите си повече. Това е така, защото имаме по-малко контакти с тях, не виждаме целия поток от мненията им, включително и тези, които рязко се различават от нашите.

Личен контакт

Facebook също така подсеща кога са рождените дни и позволява протоколното им честитене в социалната мрежа. Без нея човек сам трябва да се сеща за рождените дни и освен това трябва да честити чрез обаждане или SMS. Така има малко по-лично и персонално усещане, което ще бъде оценено от празнуващия.

По-малко стрес

Нямалява се и напрежението. Повечето потребители във Facebook представят или твърде идеализирано собствения си живот или наблягат само на негативното. И в двата случая това се прави, за да привлича внимание и не отразява реалността. Но въпреки това е достатъчно да стресира другите потребители или само с лоши новини или с въпроси от типа „ех, защо и моят живот не е толкова хубав”, когато реално може дори да е и по-хубав.

Повече лично време

Ще четем повече. Липсата на масираното присъствие на Facebook в ежедневието освобождава доста време. То може да бъде използвано за повече забавления или четене на книги. При това съвсем реални и полезни книги.

Повече свобода

Не по-маловажно е и повече „пространство” в мозъка. Facebook има страничния ефект, че затрупва с огромно количество информация. Голяма част от тази информация е ненужна, но затормозява мозъка. Липсата на Facebook или поне драстичното му намаляване освобождава мозъка да мисли повече за по-важните за самите нас неща и освен това намалява общата умора от претоварването му.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]