NotPetya е невиждан вирус изнудвач

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Световната кибератака, която удари цяла Европа и започна да се разпростира в САЩ, не е извършена с вируса изнудвач Петя, каза в комюнике руската фирма за киберсигурност „Лаборатория Касперски”.

„Предварителният ни анализ показва, че не става дума за вариация на вируса Петя, както се говореше досега, а за нов, невиждан досега вирус изнудвач. По тази причина го нарекохме НотПетя (NotPetya)”, каза фирмата, цитирана от БТВ.

По нейни данни най-тежко пострадали до момента са Украйна и Русия, а вирусът е засегнал още Обединеното кралство, Германия, Италия, Франция и САЩ.

Започналата вчера серия от кибератаки по цял свят използва уязвимост на операционната система „Уиндоус“, за която фирмата „Майкрософт“ вече е публикувала пач, съобщава фирмата, цитирана от БТА.

Според първите анализи на „Майкрософт“ вирусът използва няколко техники, за да се разпространява. Една от тях се блокира от пача MS17-010. Той е достъпен за всички варианти на „Уиндоус“, от „Уиндоус“ ЕксПи, до последния „Уиндоус“ 10, съобщи говорител на компанията. Той добави, че компанията продължава да разследва и ще вземе необходимите мерки за защита на клиентите си, но ги подкани да проявяват предпазливост при отваряне на непознати файлове.

Кибератаката, предизвикала проблеми по цял свят, може да е започнала с фалшив ъпдейт на украинската счетоводна програма МЕДок, съобщи в Туитър украинската киберполиция, цитирана от БТА.

Няколко автори на антивирусни програми, включително „Лабораториите Касперски“, вече посочиха МЕДок като вероятен първоначален разпространител на компютърния вирус. Фалшивият ъпдейт е бил разпратен около 10:30 ч. местно време (07:30 ч. вчера сутринта) и е заразил компютрите неизвестен брой организации в страната. След това програмата, искаща плащане на откуп в замяна на връщане на контрола над компютъра, се е разпространила и към други компютри.

Компанията МЕДок заяви във Фейсбук, че е била хакната, но не е разпространявала вируса. Украинската киберполиция подчерта, че не обвинява фирмата.

Британският министър на отбраната Майкъл Фалън заяви снощи в реч пред Кралския институт по международни отношения, че Великобритания е готова да отговори с ракетен удар от въздух, суша или море, ако държавните й учреждения или институции бъдат подложени на кибератака. Той добави, че Лондон не разполага с доказателства кой стои зад вчерашната кибератака.

Снощи полската премиерка Беата Шидло разпореди свикване на правителствената група за управление на кризи във връзка с мащабната хакерска атака, предаде ТАСС. По-рано беше съобщено, че кибератаката не е засегнала Полша.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]