Не изхвърляйте падналите зъби на детето си!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Според последни научни изследвания по-добрата практика е млечните зъби да се „поверяват“ на специалист стоматолог.

Защото от тях се извличат мезенхимни стволови клетки, които могат да се използват за лечение на нервни, костни и сърдечни заболявания

Откритието е на американски учени и датира от 2004 г. По принцип стволовите клетки забавят регенерацията си с възрастта, затова от колкото по-млади тъкани бъдат извлечени, толкова по-жизнеспособни са. Затова вече е практика да се съхраняват стволови клетки от плацентата и пъпната връв, вземани при раждането на детето.

Откритието, че в пулпата на млечните зъби има мезенхимни стволови клетки дава шанс на родителите, пропуснали замразяването на тъкани при раждането.

Как се прави?

Подходящите за целта зъби са 12 на брой – резците и кучешките. Възрастта на децата – между 5 и 12 години, когато сменят млечните с постоянни зъби. Зъбът, от който ще се култивират и замразяват стволови клетки, не трябва да е много разклатен въпреки наличието на зародиш на нов зъб отдолу. Освен това трябва да е абсолютно здрав – без кариес и инфекции.

Д-р Венелин Алексиев, единственият в България сертифициран от банка за стволови клетки стоматолог, определя датата на изваждането с помощта на рентгенова снимка и го прави по строги правила.

С упойка, без да допуска падане на зъба в устата и не дай, Боже, на земята. Опакова го в специален контейнер и „юрганче“ от охладен до 4 градуса гел и го изпраща в тъканна банка в Солун още същия ден – много е важно пратката да е стигнала до назначението си, преди да са минали 24 часа от изваждането на зъба. (Според д-р Алексиев най-сигурно и най-добре е да бъдат извадени два млечни зъба в един и същи ден, стига да отговарят на изискванията за това.)

Какво се случва там?

В „чисти“ стаи (оборудването на всяка струва милион евро) се изолират стволовите клетки, култивират се за около 10 дни. Извежда се протокол с броя и честотата на възпроизводство. Част от този биологичен материал се замразява при минус 196 градуса първо за ден-два. Размразяването е, за да се провери жизнеспособността на клетките преди да бъдат отново замразени за 20 години.

За какво може да послужат Категорично доказано е, че стволовите клетки, извлечени от пъпна връв и плацента, вдигат на крака болни от левкемия. Мезенхимните стволови клетки от пулпата на млечен зъб „влизат в играта“ при лечение на около 70 сериозни заболявания, сред които аутизъм, алцхаймер, паркинсон, инфаркти, инсулти, диабет тип 1 и травми на костната система, разбирай счупвания.

През 2011 г. американски лекари изградиха с помощта на такива клетки трахея, която успешно присадиха на пациент.

В момента се работи по създаването на изкуствен хранопровод. (Не се изненадвайте – пластичните хирурзи далеч по-лесно извайват с клетките брадичката, скулите, дори и бюста, но единственият, който го правеше у нас – д-р Страхил Ефремов, – замина за Франция.)

Колко струва 3500 лева е цената на процедурата от изваждането на зъба до 20 години след това. (За изваждане и съхранение на два зъба – 4500 лв.) Ако пациентът желае да запази материала за по-дълъг период, плаща само за съхранението му по-нататък.

Кои са пациентите Млади, образовани хора, за-грижени за здравето на децата си. Убедени, че инвестицията си заслужава. Единственото условие е да са български граждани и да са здравно осигурени.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]