Предлагаме ви най-новите данни за епидемиологията, епизоотологията, разпространението, развитието, профилактиката, диагностиката и лечението на хепатит Е, които бяха представени на конференцията.
Годишно в света се регистрират около 20 милиона инфекции с вируса на хепатит Е (HEV) и до 56 600 смъртни случаи при хора.
Хепатит Е представлява нарастващ риск за общественото здраве, както в България, така и в Европа. Инфекциите от хепатит Е (HEV) са широко разпространени сред хора и различни видове животни.
Хроничната инфекция с HEV вече се е превърнала в значителен проблем при имунокомпрометирани или пациенти с трансплантирани органи.
През последните десетилетия в много и различни животински видове бяха открити щамове на HEV. Но наличните диагностични методи в момента все още не са в състояние да открият всички съществуващи щамове на HEV.
Неотдавна при чернодробно трансплантиран пациент от Близкия изток, който редовно е консумирал камилско месо и мляко, бе доказана инфекция с „камилския“ HEV-7. Свинете са основен резервоар за HEV.
Какво трябва да знаят свиневъдите?
Заразените свине са носители на вируса, който може да се отдели във високи нива чрез изпражненията и жлъчката и се установява в по-ниски нива в месото.
Предаването на вируса между животните в стадото се осъществява по фекално-орален и контактен механизъм.
86% от свинете се инфектират до 18-седмична възраст. Най-голямо количество вирус се излъчва на 1-3-месечна възраст на прасетата.
Виремията (състоянието на организма, при което вируси влизат в кръвта и оттам имат достъп до останалата част на тялото) продължава 1-2 седмици, а излъчването на вируса с изпражненията (фецеса) – 3-7 седмици, като инфекцията при свинете протича скрито (субклинично).
Заразените с HEV свине са идентифицирани на ниво ферми и кланици във всички страни, където са извършени проучвания, като разпространението на причинителя варира значително между: стопанствата; възприетите свиневъдни технологии; отделните държави.
При някои проучвания е установено, че малките неиндустриални производства – свиневъдните стопанства тип „заден двор“, са изложени на по-висок риск. Този факт може да бъде предпоставка за кръстосано замърсяване на месото и месните продукти по време на клането и обработката им в месопреработвателните предприятия.
Възможно е обаче и други резервоарни животни от различни животински видове включително заек, прилепи, камили и много други да представляват значителен риск за предаване на HEV (при тях е доказано наличието на HEV РНК и инфекциозен вирус).
HEV инфекцията при свинете, до голяма степен протича субклинично, малък брой случаи на хепатит са съобщени след експериментално заразяване. Все още липсват данни за ролята на дивите свине като допълнителен резервоар на вируса на хепатит Е.
Предаването на HEV от заразени свине майки на прасенцата и търговията със заразени свине са причината за широко разпространение на инфекцията.
Настоящите контролни мерки във веригата на производство на свинско месо се основават главно на превенцията на някои паразитни или бактериални зоонози и са недостатъчни, за да се предотврати наличието на HEV в свинско месо, е заключението на специалистите.
През 2011 г. в Китай е регистрирана рекомбинантна ваксина за хората, на базата на HEV-1 пептид, но тя все още не е лицензирана или одобрена в други страни.
Ваксинирането на свинете е потенциална възможност за контрол, но ефектът от ваксинирането им като възможен метод за предотвратяване на заразяване на хората изисква по-нататъшно проучване. В момента няма ваксина за животни.
Средствата за контрол, посочени в научните становища на EFSA (Европейският орган за безопасност на храните) за норовируси NoV и хепатит А биха могли да се прилагат и при хепатит Е.
КАКВО Е НЕОБХОДИМО ДА СЕ НАПРАВИ
Да се извършат разширени лабораторни изследвания за установяване степента на разпространеност на вируса на хепатит Е (HEV) при хората, като се обръща специално внимание на гледачите на свине, на работниците в кланиците и в месопреработвателните предприятия.
Да се разработи и утвърди от министъра за земеделието и министъра за здравеопазването програма за епизоотологичен и епидемиологичен надзор при хората и свинете в България.
Да се търсят методи за наличие на вируса на хепатит Е в сурово-пушени колбаси и други месни продукти, непретърпели топлинна преработка – суджуци луканки, пастърма.
Да се актуализира наличната научна информация за разпространението на HEV, като се обърне особено внимание към съветите за консуматорите и работещите с потенциалните източници на инфекцията с акцент към лицата, ангажирани в производството и търговията с месо (и конкретно свински черен дроб).
Подобряване на хигиената в кланиците преработвателните предприятия, кухните и магазините за търговия с месо – може да помогне за предотвратяване на предаването на причинителя от суровото месо – в продукти, които след това ще се консумират сурови или недостатъчно термично обработени.
Да се вземат превантивни мерки за свеждане до минимум риска от предаване на инфекцията на консуматорите.
Да не се консумира сурово или недостатъчно термично обработено месо от домашни и диви свине, елени и продукти от него.
Месото от домашни свине, диви свине и елени и продукти от него да се приготвят при достигане на безопасна температура от минимум 72 градуса във вътрешността на продукта в продължение на 20 минути.