Най-силните психологически ефекти влияещи върху поведението ни

Съществуват множество психологически ефекти и независимо дали искаме или не, те оказват своето  влияние върху поведението ни. Те променят поведението ни и ни пречат да действаме в свой интерес.

Всеки ден взимаме хиляди решения. И най-вероятно си мислим, че повечето от тях са рационални. Започвайки с решенията , какво да закусим и завършвайки със сериозните кариерни стъпки, които да предприемем.

Ние ви представяме  20-те психолочиски ефекти с  най-силно оказващо влияние върху поведението ни:

1. Плацебо ефект

Обикновена сигурност в това, че нещо въздейства върху нас, защото притежава даден ефект. Ще ви дам пример от медицината: обикновени таблетки , често оказват на хората същия ефект, който и истинските.

2. Ефекта на стадото

Вероятността човек да приеме някакво убеждение се увеличава, ако това убеждение се поддържа от голямо количество хора. Това е силата на груповото мислене. Именно заради нея повечето съвещания не са продуктивни.

3. Евристика на достъпността

Преувеличаваме важността на информацията, изхождаща от нас самите. Човек може да аргументира отсъствието на вреда от пушенето с това, че той е познавал някой, който е пушил по три кутии цигари на ден и е доживял до 100 години.

4. Изкривяване на възприятието от направения избор

Когато сме направили избор, ние сме склонни да му приписваме положителни качества, дори ако изборът е бил неправилен. Това прилича на ситуацията, когато вие смятате, че вашето куче е страхотно, дори ако то понякога хапе хората

5. Ефект на котвата

Често оценяваме нещо, изхождайки от първоначалната величина.

В преговорите за размера на заплатата този, който предложи първи задава ред вероятности в ума на другия човек. По този принцип работят и разпродажбите: виждате стока, която преди е струвала 50 лева, а сега струва 25 лева. Няма значение, че 25 лева е завишена цена, вие неволно я сравнявате с първоначалната цена от 50 лева. И колкото повече е разликата от първоначалната стойност, толкова по-изгодна ни се струва покупката и толкова по-голяма ценност за нас придобива стоката.

6. Илюзия на клъстеризацията

Зад този ефект се крие склонността да виждаме система в случайните събития там, където в същност я няма. Да забележим това заблуждение можем, ако понаблюдаваме любителите на хазартните игри – когато някой е сигурен, че ще се падне червено на рулетката с голяма или малка вероятност, защото червеното е падало преди това.

6. Консервативно мислене

Хората са склонни да вярват на проверените с времето утвърждения, отколкото на нови. Например, хората не са възприели веднага факта, че Земята е кръгла, защото не са искали да се отказват от по-ранната версия за това, че Земята е плоска.

7. Диагонално потвърждение

Склонни сме да се вслушваме в онази част от информацията, която потвърждава нашата гледна точка. Това е една от основните причини, защо е толкова трудно да се говори интелигентно за климатичните изменения.

8. Илюзия на клъстеризацията

Зад този ефект се крие склонността да виждаме система в случайните събития там, където в същност я няма. Да забележим това заблуждение можем, ако понаблюдаваме любителите на хазартните игри – когато някой е сигурен, че ще се падне червено на рулетката с голяма или малка вероятност, защото червеното е падало преди това.

9. Информационно изкривяване

Склонността да търсим информация, когато тя не влияе върху нашите действия. Голямото количество информация невинаги е добър вариант. Знаейки по-малко, често правим по-точни прогнози.

10. Ефект на щрауса

Решението да игнорираме опасната или неприятна информация, криейки главата си в пясъка, като щраус. Изследванията потвърждават, че инвеститорите значително по-рядко проверяват ценността на своите активи по време на лоши продажби.

11. Отклонение в посока на резултата

Тенденцията да съдим за решението по окончателния резултат, вместо да го оценяваме изхождайки от обстоятелствата към онзи момент от време, когато то се е взимало. Само защото сме спечелили в казиното, не трябва да говорим за това, че решението да заложим всички пари е било правилно.

12. Ефект на свръх увереността

Излишната самоувереност в своите способности довежда до риск в ежедневния живот. Професионалистите са по-склонни към това изопачаване, отколкото непрофесионалистите, тъй като те обикновено са убедени в правотата си.

13. Избирателно възприятие

Експериментът по време на футболен мач между студенти от два университета показва, че всеки отбор забелязва повече нарушения при другия.

14. Изкривяване на възприятията към иновации

Когато застъпниците на иновациите са склонни да надценяват полезността им и да не забелязват ограничеността. Звучи познато, Силициевата долина?

15. Илюзия на новото

Склонността да смятаме новата информация за по-важна, отколкото старите данни. Инвеститорите често смятат, че продажбите ще вървят така, както са днес, което довежда до недалновидни решения.

16. Значимост

При този ефект сме склонни да се фокусираме върху лесно познаваеми черти и характеристики на човек или идея. Когато мислим за смъртта, повече се притесняваме от възможността да ни изяде лъв, отколкото от автомобилна катастрофа, макар по статистика второто събитие да е много по-вероятно.

17. Ефекта на сляпото петно

Неспособността да признаем наличието на когнитивни изкривявания в себе си е също когнитивно изкривяване. Често забелязваме грешното поведение и движещите мотиви у другите хора, вместо у нас самите.

18. Стереотипизация

Очакването, че неизвестна за нас група или човек притежава определени качества. Това ни позволява бързо да определим непознатите сред приятелите или враговете, но в същото време сме склонни да злоупотребяваме с този ефект.

19. Грешката на оцелелия

Грешката се появява заради това, че ни е известна само информацията получена от „оцелелите”, което довежда до едностранна оценка на ситуацията. Например, може да смятаме, че да си предприемач е лесно, защото книги за бизнеса си пускат само хора, постигнали успех, и ние не знаем нищо за тези, които са се провалили.

20. Предпочитане на нулев риск

Социолозите са установили, че за нас е много важна сигурността, дори ако нейното постижение е контра продуктивно.

Желанието да изключим всички рискове довежда до постигането на малки резултати, макар да сме могли да постигнем нещо много по-голямо, но без предсказуем изход.

Ако имате желание споделете с нас, кои от тези психологически ефекти влияят върху вашето поведение и как се справяте с тях?

Следвайте ни в социалните медии