Над 50% от работодателите трудно намират служители, но малко са готови да ги обучават.

Повече от 50% от работодателите в България са затруднени при намирането на квалифицирани кадри, показва доклад на Европейската комисия за необходимостта от умения за намиране на работа, цитиран от capital.bg.

Най-големите проблеми са свързани собразователната система и липса на желание за квалификация, показва докладът. Сред причините за слабата подготовка са посочени ранното отпадане от образователната система, ниския дял на студентите с техническо и професионално образование и липсата на желание у хората за учене през целия живот. Близо 70% от българите на възраст между 16 и 74 години имат проблеми при боравенето с новите технологии. По този показател след страната е единствено Румъния, където затруднения имат 80% от хората, показва още докладът.

В България най-много се търсят събирачи на дългове, миньори, строителни работници и оператори в кол-центрове. Само в още една държава в Европейския съюз строителите са толкова желани – Великобритания, където те се нареждат на второ място, веднага след здравните специалисти. За разлика от България, където се търсят нискоквалифицирани строителни работници, на Острова има търсене за мениджъри в строителството.

Въпреки недостига обаче делът на българските компании, които са готови да обучават своите служители, е двойно по-нисък от средния за ЕС, се посочва в доклада.

Проучването показва още, че най-много програмисти не достигат в Германия, но до 2020 г. Великобритания ще има по-големи нужди от хора с такива умения. Прогнозата е, че до 4 години броят на недостигащите програмисти в Европа ще достигне 756 хил. души, 160 хил. от тях – във Великобритания, 150 хил. – в Германия и 135 хил. – в Италия.