На днешния ден отбелязваме годишнина от едно от най-позорните събития в историята на човечеството

На 13 август отбелязваме годишнина от издигането на Берлинската стена, едно позорно разделение на един велик град, символ на разделението на един народ, на разделението на света на Източен и Западен блок.

След Втората световна война победителите Франция, Великобритания, САЩ и Съветския съюз окупираха Германия и столицата й Берлин.

Когато Съветският съюз наложи Берлинската блокада през 1948 г., излезе наяве голямо напрежение между западните съюзници и СССР. Страхът от комунистическия режим доведе до увеличаване на броя на източногерманците, които емигрират в Западна Германия.

Между 1949 и 1961 г. около 3 милиона граждани на разпадналата се Германска демократична република (ГДР) са пътували през Берлин до Федерална република Германия (ФРГ).

За ГДР провалът на планираната икономика, наложена от Москва, съчетана с бягството на работниците и трафика на стоки между Изтока и Запада, представляваше сериозен икономически проблем. Решението е взето – изграждането на стена. Работата започна в ранните часове на 13 август 1961 г.

Така, на днешната дата през 1961 г., Берлин се събуди в шок: източногерманската армия започна строителството на скандалната стена. Тя първоначално бе локализирана в средата на града и постепенно разширявана през следващите месеци.

Зидът напълно прекъсна Западен Берлин, като попречи на източногерманците да преминат в Западна Германия. Стената бързо се превърна в символ на Студената война и отдели хиляди семейства, роднини, съграждани, сънародници, за цяло едно поколение.

През 1987 г. американският президент Роналд Рейгън на митинг в Западен Берлин призова съветския лидер Горбачов със знаменитото: „Мистър Горбачов, съборете тази стена!“

Две години по-късно тя официално падна, което доведе до обединението на Източен и Западен Берлин.

Днес в София, в парка до НДК, е изложен бетонен къс от позорната стена. Той пристигна в София през 2006 г. след официална молба на Столична община до кметството в Берлин. Тогавашният кмет на германската столица Клаус Воверайт дори поздрави софийския си колега Бойко Борисов за идеята у нас да се пази парче от стената – като напомняне.

Следвайте ни в социалните медии