По 6 случая на жертви на трафик на хора през изминалата година са работили от Местната комисия в Пловдив. Това стана ясно от направения от тях отчет за дейността за 2018г., съобщи trafficnews.bg
В единия от случаите е получен сигнал, касаещ жена на 36 години от Пловдив, която заминава за Париж с обещание за работа като помощничка в домакинството срещу високо месечно възнаграждение. След като е експлоатирана трудово, жертвата е въвлечена в насилствена проституция и сексуална експлоатация, както и са отнети личните ѝ документи. След намеса на органите жената е изведена успешно от ситуацията на трафик във Франция и се завръща в България.
В друг случай се обръщат с молба за жертва на сексуална експлоатация, склонявана да предоставя сексуални услуги. Подаден е и сигнал за трудова експлоатация на млад мъж, държан принудително от неговия началник, който отнема личните му документи, заради което и не може да напусне работното си място. Правил е опити да избяга, но неуспешни.
Един от най-фрапиращите случаи е на жена на 39 години, която е заминала за Германия под претекст да сключи брак, но всъщност е насилвана сексуално и е била под наркотична зависимост. След като се завръща в България, лицето, с което е заминала първоначално и неин бъдещ съпруг продължава да експлоатира жертвата. Смята се също така, че мъжът, който е извел първоначално жертвата в Германия, постъпва по подобен начин и с други млади жени, като им обещава брак и бляскаво бъдеще.
Друга жена на 32 години от Пловдив, пък е била експлоатирана сексуално в Сарагоса, Испания.
По всички случаи се работи съвместно с МВР и с жертвите, като им е оказва пълна подкрепа за тяхното психологическо възстановяване.
За настоящата година Местната комисия за борба с трафика на хора, чийто председател е заместник-кметът Златин Велев, прие програма за противодействие на трафика на хора, която включва конкретни мерки и действия. Част от тях са свързани с още по-голямо взаимодействие и сътрудничество между държавни и неправителствени организации на местно ниво, работа с уязвими групи, повишаване осведомеността на обществото и рисковите групи (жени, деца, представители на етническите малцинства, безработни и социално слаби) по проблемите на трафика на хора. Ще бъдат организирани и информационни, разяснителни и образователни кампании за лица от рисковите групи на трафика на хора на местно и регионално ниво, в училища съвместно с партньорите – Община Пловдив, БЧК – Пловдив и Фондация „Кампания А21“.
В годишната програма са включени и начините за преодоляване на последиците от трафика на хора и реинтегриране на жертвите в обществото чрез оказване на помощ, подкрепа, съдействие, защита, преквалификация и трудова заетост.
Местната комисия за борба с трафик на хора напомня, че всеки може да подаде сигнал, ако е жертва или има информация за човек изпаднал в подобна беда в страната или в чужбина. Това може да стане на: телефон +35932/622136.