Марк Зукърбърг дари $ 45 милиарда за обществото, а родните олигарси харчат за яхти и Златки. Какво да ги правиш? – те винаги ще останат затворници на дядовите си цървули
Подсладеното млечице на милиардерското милосърдие се изсипа върху човечеството в началото на седмицата. Първо Бил Гейтс обяви, че ще насочи филантропските си въжделения към това да пребори глобалните климатични промени. Ден по-късно Марк Зукърбърг дари 99% от немислимото си богатство на фондация, която ще се бори за свят без болести и дискриминация. Иначе казано – $ 45 милиарда.
Какво друго ни остава, освен смирено да извикаме „Ега ти пичовете!”.
Чакай, наистина ли всичко е толкова прекрасно? Или жестът на двамата милиардери трябва да ни напомни, че живеем в свят, където шепа индивиди, благодарение на комбинация между личната си харизма и гигантска доза пазарен късмет, са в състояние да натрупат финансови ресурси, надхвърлящи тези на всяка централноафриканска република?
Смисълът в действията на Гейтс и Зукърбърг добива почти онтологичен оттенък – те са най-яркото доказателство, че една личност има възможност да оформя съдбата на света около себе си.
Барак Обама е лидер на най-могъщата икономическа и военна сила на планетата, но за всяко свое решение трябва да чака гласуването на Конгреса. Папа Франциск седи на божествения престол на свети Петър, но няма право да изтълкува и една строфа от Светото писание, преди да се допита до кардиналите си.
Самият Ким Чен Ун е ограничен от идеологическите догми на Корейската работническа партия. Когато обаче Марк Зукърбърг реши да направи нещо, той просто го прави. На ранния американски социален активист Хари Хей често приписват фразата „Единственото хубаво нещо у богатите са парите им”. В тези думи ярко прозира вариететният анархизъм, превърнал левите движения отвъд океана в маргинална групичка, вееща знамето с дъгата на хомо- и транссексуалните движения веднъж годишно по площадите на Ню Йорк и Филаделфия.
Всъщност богатството е свобода. Но не свободата да седиш на дивана и да не правиш нищо, докато между палеца и показалеца на крака ти изникнат паяжини, а задникът ти се сплеска до неузнаваемост от хронична форма на злокачествено плоскогъзие. Свободата да направиш нещо за света около теб. Марк Зукърбърг може да си позволи да ходи из улиците на Бевърли Хилс по джапанки и с размъкната синя тениска, каквато у нас и водопроводчик не би нахлузил за 12-часова смянна. Бил Гейтс пък още носи очилата с телени рамки от студентските си години, излезли от мода още по времето, когато Нанси Рейгън е била секс символ.
Правят го, защото са свободни.
Ние също имаме своите свръхбогаташи, кохорта избрани от съдбата личности, които изплуваха от миазмите на прехода и създадоха легитимни бизнесимперии. Те не отстъпват на американските си събратя нито по възможност за политическо влияние, нито по обхват на обществената дейност.
Различават се обаче по това, че не са свободни. Да помните Илия Павлов да е платил операцията на някое болно от рак дете? Валентин Моллов да е извадил пари от джоба си за коледната вечеря на някоя пенсионирана учителка? Николай Банев да е поставил рампи за инвалиди в някоя обществена сграда? Ветко Арабаджиев да е изплатил ипотеката на многодетно семейство, което живее със 130 лева на месец и се издържа със събиране на кестени?
Васил Божков да е дал самолета си, за да транспортира сирачета на почивка? Вальо Златев да е финансирал център за жени, пострадали от домашно насилие? Кирил Домусчиев да е построил университет за талантливи, но бедни деца, които не могат да си платят образованието? Ами Марешки случайно да е рекъл: „Дарявам 50% от доходите си за българските пенсионери, благодарение на чиито левчета, похарчени в аптеките ми, станах богат”?
Няма как да чуете подобна новина, защото нашите свръхбогати са затворници. И то не на политическите си обвързаности, а на собствената си шаячна андрешковщина.
Хванати са в примката на селските си комплекси, защото, ако им се наложи да слязат до мазето, ще открият в него хурката на баба си и цървулите на дядо си.
Не си свободен, когато можеш да си купиш яхта за 10 милиона и да пориш с нея вълните до Монте Карло. Или когато набримчиш поръчковия си Макларън по магистралата, докато сънародниците ти пъплят в аварийната лента вдясно от теб с разбитите си голфове. Нито ако опрашиш 1000 цицорести златотърсачк с перманентно навирено междукрачие.
Свободата е да можеш да промениш света около себе си. Парите вършат отлична работа за това, стига да не си потомствен цървул.
Затова Бил Гейтс и Зукърбърг са егати пичовете, а нашите баровци винаги ще си останат… егати селяндурите.