Канцлерът на Германия Ангела Меркел обсъди в Париж с френския президент Франсоа Оланд очакванията от утрешната среща на върха на Европейския съюз в Братислава.
Тази среща ще бъде първата без участието на Великобритания, която има намерение да напусне Евросъюза.
Според Ангела Меркел е необходимо съюзът да обърне внимание на слабите си страни, предаде БНР:
„Дневният ред на срещата в Братислава трябва да изясни, че сме твърдо решени да реагираме заедно на слабостите и задачите, пред които се изправяме.“
От своя страна френският президент Франсоа Оланд заяви, че на срещата в Братислава трябва да бъде уточнена и пътна карта за бъдещи действия на Европейския съюз без Великобритания:
Мисля, че трябва да сме ясни относно ситуацията, пред която е изправена Европа. Често съм казвал, че това не е просто поредната криза, а криза, която може да подкопае основите и съществуването на Европейския съюз. Точно заради това трябва да представим на европейците ясна визия за това, което би могло да се случи, и какво ще бъде тяхното бъдеще.
Туск: Да не допуснем кризата да мине незабелязано
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова лидерите от ЕС да направят „брутално честен“ преглед на проблемите на блока, когато се срещнат утре в Братислава да обсъдят бъдещето му след вота на британците за Брекзит, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
„Да не допуснем тази криза да мине незабелязано“, заяви Туск при пристигането си тази вечер в словашката столица за утрешната среща на върха на ЕС.
„Не бива да идваме в Братислава да се успокояваме взаимно или по-лошо, да отричаме реалните предизвикателства, пред които сме изправени в този момент от историята на нашата общност след гласуването в Обединеното кралство“, допълни Туск, който ще председателства срещата.
„Не трябва да започваме дискусиите си с измамното убеждение, че нищо не се е случило, че всичко е наред. Трябва да убедим нашите граждани, че сме извлекли поуки от Брекзит и сме в състояние да върнем усещането за стабилност и сигурност“, каза още Туск.
В петък в Братислава 27 лидери от ЕС, без британския премиер Тереза Мей, ще се опитат да отговорят на въпроса защо хората в ЕС все повече гласуват за евроскептични партии и как да се възстанови доверието в съюза.
Източник: dir.bg