Меркел: Европа вече не може да разчита на САЩ

Германският канцлер предупреждава “трябва да поемем съдбата в собствените си ръце”

Германският канцлер Ангела Меркел намекна, че Европа вече не може да разчита на САЩ като на надежден партньор. Това отразява новия трансатлантически разрив, който се оформи след два дни на международни срещи с американския президент Доналд Тръмп, пише Financial Times.

“Времената, в които можехме напълно да разчита на други, са до известна степен приключили, с каквото впечатление останах през последните два дни. Ние, европейците, трябва наистина да поемем съдбата в собствените си ръце”, заяви Меркел. И допълни, че ЕС трябва да се подготви за едно бъдеще без Великобритания, след като процесът по Brexit завърши. “Разбира се, трябва да имаме приятелски отношения със САЩ, с Обединеното кралство и с другите съседи, включително Русия”, коментира канцлерът. Но посочи: “Трябва сами да се борим за нашето бъдеще.”

Много незадоволителни” дискусии

Меркел говори един ден след като лидерите от Г-7 влязоха в сблъсък по време на срещата си в Сицилия. Тръмп, който беше на първата си визата в Европа като държавен глава на САЩ, отказа да каже дали ще подкрепи парижкото климатично споразумение, което беше подписано от предишната администрация на Барак Обама. То влезе в сила през ноември, но в предизборната си кампания Тръмп обяви, че ще изтегли страната от сделката. Меркел нарече дискусиите “много незадоволителни”, посочвайки “няма индикации, че САЩ ще останат в парижкото споразумение”. Тръмп написа в социалните мрежи, че възнамерява да вземе решение по отношение на сделката тази седмица.

По време на визитата си в Европа американският президент също така се прицели в Германия заради търговския й излишък със САЩ. Това накара Меркел да определи критиката като неуместна. Тръмп влезе в сблъсък и с европейските лидери миналата седмица на срещата на НАТО в Брюксел, където ги обвини, че не изпълняват целите за разходи за отбрана от 2% от БВП. По време на кампанията си миналата година той нарече алианса остарял, а сега не се ангажира с основополагащия принцип за взаимна защита. Все пак американски съветници по националната сигурност посочват, че е факт, че САЩ стоят твърдо зад взаимната защита. И допълват, че Тръмп иска другите страни в НАТО да увеличат разходите си за отбрана, но “всичко, което прави, е за подсилване на алианса”.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск коментира, че е по-голям оптимист в момента – след разговорите на лидерите на ЕС с Тръмп в Брюксел, отколкото е бил непосредствено след американските избори миналата година. “Това, в което съм абсолютно сигурен след тази среща, е, че въпреки някои странни изказвания, поведение и други нашите партньори в Г-7 са много по-отговорни в сравнение с първото впечатление след вота в САЩ”, каза Туск, цитиран от Reuters.

По-силно интегриран ЕС

Коментарите на Меркел отразяват нарастващото усещане сред германските лидери, че ЕС трябва да бъде по-силно интегриран. Германският финансов министър Волфганг Шойбле наскоро коментира, че приоритет на страната трябва да бъде “да държи останалата част от Европа, без Великобритания, колкото е възможно по-сплотена”. Германският канцлер също така пожела успех на френския президент Еманюел Макрон. “Където Германия може да помогне, тя ще помогне, защото страната ни може да бъде добре, ако Европа е добре”, каза Меркел.

Франция е вторият по големина търговски партньор на Германия и победата на проевропейския центристки реформатор Макрон на френските президентски избори над крайнодесния му противник Марин льо Пен събуди надеждите, че Берлин и Париж ще оглавят икономическото съживяване на Европа.

Следвайте ни в социалните медии