Миналата година 133 души се удавиха в цялата страна, а от тях 41 – в морето.
Общо 18 жертви взе до момента мъртвото вълнение по Южното Черноморие за малко повече от месец. Само за поседния уикенд трима души бяха погълнати от вълните в Китен, Свети Влас и Бургас. Отделно преди началото на летния сезон, през първите пет месеца на годината, морето взе още 27 жертви, предаде вестник Труд.
Сред загиналите са местни жители, и чуждестранни летовници, и хора, дошли на почивка от вътрешността на страната. Спасителите от години съветват дори и опитните плувци да не си играят с мъртвото вълнение. Ако все пак попаднеш в лапите му, трябва да плуваш успоредно на брега, а не фронтално към сушата. Те разказаха, че опасният „мъртвак“ се нарича още с две имена – сулган и мелтем.
Сулган е, когато първо има ветрова вълна, а после морето утихва и на пръв поглед отгоре е спокойно, но отдолу бушува течение и трябват няколко дни, докато дъното се изравни и стане безопасно. Иначе, ако летовникът се подлъже, че няма вълни и влезе навътре рискува да бъде „засмукан“ от ямите и дупките и от самото течение, което дърпа с голяма мощ.
Мелтем е, когато има продължителна ветрова вълна и тя копае безспир ями и дупки по дъното.
Жертви стават и местни жители, и чуждестранни летовници, и хора, дошли на почивка от вътрешността на страната.
Хронологията на мъртвото вълнение този сезон изглежда така: На 10- ти юли се е появил първият сулган, после отново – в края на месеца и сега – в средата на август.
Мъртвото вълнение пречи и на корабите, и на рибарските лодки. Обикновено когато има ветрова вълна те не влизат за риба.
В неделя вечер пък за няколко часа вълната се вдигнала много поради силен вятър, разказаха очевидци. Корабчето, возещо пасажери до остров Света Анастасия не могло да потегли обратно към Бургас. В нощта срещу неделя пък граничен полицейски кораб спаси двама румънски граждани, бедстващи на яхта близо до Каварна. Яхтата била отплавала вечерта на 11 август от Истанбул за Констанца, но останала без захранване и на практика била неуправляема.
Безпрецедентен сезон с нито един удавник от началото до сега във Варна и близките курорти, отчитат спасители в морската столица.
Думата „удавник“ не я обичам“, моля се на Господ така да приключим лятото, казва Георги Есев, главен спасител на централните градски плажове във Варна.
Единственият инцидент, който се случил преди десетина дни, но не с фатален край, е в курорта“Св.Св.Константин и Елена“, когато спасителите при това в извънработно време, извадили 17 -годишно момче, което се давело сред вълните.
Миналата година 133 души се удавиха в цялата страна, а от тях 41 са намерили смъртта си в морето. Спасени са 3974 човека.